Rezorbe olabilen tek ve çift kat uygulanan membranlar ve platelet rich fibrin' in (PRF) kemik iyileşmesi üzerine etkileri
Effects of single and double-layered resorbable membranes and Platelet Rich Fibrin on bone healing
  1. Tez No: 431792
  2. Yazar: NURİ MERT TAYŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAMİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde kemik kayıplarının rekonstrüksiyonuna yönelik olarak en ideal ve en hızlı şekilde kemik iyileşmesine ulaşmak için çalışmalar devam etmektedir. Klinik olarak meydana gelen kemik kaybının rekonstrüksiyonunu engelleyen durumların en başında kemik defekti içerisine yumuşak dokuların göç etmesi gelmektedir. Yapılan bu çalışma ile kullanılan materyaller arasında iyileşme esnasında yumuşak doku göçü ve yeni kemik oluşum düzeylerinin belirlenmesi amaçlandı. Kemik rejenerasyonunu hızlandırmak için kullanılan güncel bir materyal olan PRF'i, klinik olarak tek ve çift katlı olarak uyguladığımız kolajen membranlarla karşılaştırarak kemik iyileşme döneminde hasta konforunu arttıran bir tedavi protokolü oluşturmanın olası olup olmadığının belirlenmesi hedeflenildi. Çalışmamıza 60 adet yetişkin Sprague- Dawley cinsi dişi sıçan dahil edildi. Çalışmamızda kullanılan deney hayvanları 1 adet sakrifikasyon grubu, 1 adet kontrol grubu ve 3 adet deney grubu olmak üzere toplam 5 ana gruba ayrıldı. Deney grubu ve kontrol grubundaki deneklerin sağ tibialarına serum fizyolojik irrigasyonu ile kemik defektleri açıldı. Kontrol grubunda açılan kemik defektlerine hiçbir şey yapılmazken, Deney-1 Grubunda tek kat kolajen membran, Deney-2 grubuna çift kat kolajen membran uygulandı. Deney-3 grubunda ise sakrifikasyon grubundaki deney hayvanlarından elde edilen trombositten zengin fibrin membran kullanıldı. Deney prosedürünü takiben 7. ve 28. günde sakrifikasyonlar gerçekleştirildi ve histomorfometrik olarak fibrozis ve kemik yapımı değerlendirildi. Çalışmamızın istatistiksel analizinde kemik yapımı Deney-3 grubunda diğer gruplara göre anlamlı şekilde yüksek bulundu. Deney-1 ve Deney-2 gruplarında ise kemik yapımı kontrol grubuna göre anlamlı şekilde yüksek bulunurken; Deney-1 ile Deney-2 gruplarında kendi aralarında kemik yapımı yönünden anlamlı bir farklılık bulunmadı. Fibrozis, Deney-3 grubunda diğer tüm gruplara göre anlamlı şekilde düşük bulunurken, Deney-2 grubunda ise Deney-1 ve kontrol grubundan anlamlı şekilde düşük bulundu. Deney-1 ve kontrol grubunun arasında fibrozis düzeyi açısından anlamlı bir farklılık görülmedi. Sonuç olarak; trombositten zengin fibrinin, kemik iyileşmesini stimüle eden otojen bir membran olarak diğer membranlara göre daha iyi klinik sonuçlar verdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Research has been ongoing on achieving optimum bone healing in reconstruction of bone loss. Clinically, soft tissue migration is the leading cause of interruption of reconstruction of bone defects. In this study, we aimed to compare the soft tissue migration and new bone formation during bone healing with the materials used. Platelet rich fibrin, a recent material that is used to promote bone healing, was compared with single and double- layered resorbable collagen membranes in order to determine whether a healing protocol which increases patient comfort is possible. In our study, sixty adult female Sprague- Dawley rats were used. The rats were divided into five main groups; a sacrification group, a control group and three experimental groups. In control and experimental groups bone defects were created under saline irrigation on the right tibias of rats. While the bone defects in the control group were left untouched, the ones in experimental group-1 were covered with a single layer collagen membrane and experimental group-2 were covered with double- layered collagen membrane. Defects on the experimental group-3 were covered with platelet rich fibrin membranes which were derived from the sacrification group. Sacrification of test subjects were performed at 7th and 28th days postop and histomorphometric analysis of fibrosis and new bone formation carried out. Statistical analysis of our study revealed that new bone formation in experimental group-3 was significantly higher than other groups. While new bone formation in experimental groups 1 and 2 was higher than the control group, no significant differences were observed between experimental group 1 and 2. Fibrosis was found to be lower in experimental group-3 than any other group. Also it was significantly lower in the experimental group-2 than experimental group-1 and control group. On the other hand, no significant differences were found between experimental group-1 and the control group. In conclusion, platelet rich fibrin which can be used as a autologous membrane which promotes bone healing yields better clinical result compared to collagen membranes.