Dehisens tipi defektlerde bağ dokusu grefti ile rezorbe olabilen yapılardaki membranların etkilerinin karşılaştırılması
The Comparison of subepithelial connective tissue graft and resorbable membranes in the treatment of dehissens type defects
  1. Tez No: 59713
  2. Yazar: F. DENİZ ÇETİNER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATEŞ PARLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Lokalize dişeti çekilmeleri hem klinisyenler hem de hasta için önemli bir sorun teşkil etmektedir. Kök yüzeyinin kapatılması amacıyla çeşitli cerrahi teknikler geliştirilmiştir. Kuronale yerleştirilen flep altında serbest bağ dokusu greftinin kullanımı tedavinin başarı yüzdesini artırmaktadır. Günümüzde YDR tekniği ile de lokalize dişeti çekilmelerinin tedavisinde önemli sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmamızda, bukkal dişeti çekilmesi olan tek köklü 30 çift diş tedavi edildi. Alternatif tedavi olarak subepitelyal bağ dokusu grefti (BDG) ve Yönlendirilmiş Doku Rejenerasyonu (YDR) teknikleri uygulandı. YDR tekniğinde iki farklı yapıdaki rezorbe olan membran; Resolut® ve Tutoplast Dura® kullanıldı. Seçilen dişler uygulanacak tedavi yöntemine göre rastgele 3 gruba ayrıldı, ilk grupta, BDG ve Resolut®, ikinci grupta BDG ve Tutoplast Dura®, üçüncü grupta ise aynı hastada her iki membran grubu karşılaştırıldı. Tüm gruplarda mukogingival birleşime kadar uzanan trapezoid tarzda flep oluşturuldu. Açığa çıkan kök yüzeyi düz ya da içbükey şekillendirildi. BDG' nin yada YDR işleminde kullanılacak olan bariyer membranın yerleştirilmesinden sonra flep, materyali tamamen örtecek şekilde pozisyonlandırıldı ve sutüre edildi. Tüm hastalarda operasyondan önce ve operasyondan sonra 10 hafta, 3, 6, 9 ve 12. aylarda dişeti çekilmesi miktarı, keratinize dişeti genişliği, ataşman seviyesi, cep derinliği ölçümleri kaydedildi. Resolut® grubunda % 74.28, Tutoplast Dura® grubunda % 69.62 ve BDG grubunda % 86.31 oranında kök kapanması elde edildi. Resolut® grubunda % 48.79 (2.83 mm), Tutoplast Dura® grubunda % 45.31 (2.90 mm) ve BDG grubunda % 57.41 (3.37 mm) ataşman kazancı tespit edildi. Keratinize dişeti genişliğindeki artış Resolut® grubunda 0.53 mm, Tutoplast Dura® grubunda 0.50 mm ve BDG grubunda 2.05 mm olarak tespit edildi. Cep derinliğindeki azalma Resolut® grubunda 0.23 mm, Tutoplast Dura® grubunda 0.15 mm ve BDG grubunda -0.10 mm olarak kaydedildi. Sonuçlar YDR tekniğinde rezorbe olan membranların kullanımı ile lokalize dişeti çekilmelerinin tedavisinde başarılı sonuçlar elde edildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Lokalized gingival recessions present an important clinical problem both for the clinicans and patients. Several surgical procedures have been proposed to achieve predictable root coverage. Use of free connective tissue autografts as a support to coronally repositioned flaps have been demonstrated to be a predictable technique with high success rate. Recently Guided Tissue Regeneration (GTR) technique have also been shown to produce predictable and favorable results. In the present study, 30 bilateral matched pairs of lokalized buccal recessions (Class I and II ) on single rooted teeth were treated. The treatment alternatives were: Use of free Connective Tissue Autografts (CTG) and GTR procedure. For GTR procedure two types of resorbable barriers were used, namely Resolut® and Tutoplast Dura®. The selected pairs of teeth randomly assigned to consist three groups. In the first group CTG and Resolut® were compared, in the second group CTG and Tutoplast Dura® were compared and finally in the third group Resolut® and Tutoplast Dura® were compared. In all groups a trapezoidal flap with large base was raised beyond the mucogingival junction. The exposed root surface was scaled to produce a flat or concave shape. Following placement of a free connective tissue autograft or a GTR barrier, the flap was mobilized coronally to cover the material completely and then sutured. The height of gingival recession, width of keratinized tissue, clinical attachment level and probing depth measurements were assessed at baseline, 10 weeks, 3, 6, 9 and 12 months after surgery. The amount of root coverage 74.28 % for Resolut®, 69.62 % for Tutoplast Dura® and 86.31 % for CTG. The average attachment gain was 48.79 % (2.83 mm) for Resolut®, 45.31 % (2.90 mm) for Tutoplast Dura® and 57.41% (3.37 mm) for CTG. The gain in the height of keratinized gingiva was 0.53 mm for Resolut®, 0.50 mm for Tutoplast Dura® and 2.05 mm for CTG. The reduction in probing depth was 0.23 mm for Resolut®, 0.15 mm for Tutoplast Dura® and -0.10 mm for CTG. The resuls demonstrated that the use of resorbable barriers via GTR technique produced a predictable outcome for the teratment of localized recessions.