Deneysel kemik defektlerinde atelokollajen tip 1 içerikli liyofilize ksenogreft materyalinin kemik iyileşmesi üzerine etkisinin histopatolojik olarak değerlendirilmesi
Histopathological evaluation of the effect of atelocollagen TYPE 1 containing lyophilized xenograft material on bone healing in experimental bone defects
- Tez No: 431812
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI TANYERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Oral ve maksillofasiyal bölgede malformasyon, enfeksiyon, travma veya rezeksiyon nedeniyle oluşan kemik defektlerinin rekonstrüksiyonu amacıyla günümüzde çeşitli kemik greft materyalleri sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Kollajenin immunojenik reaksiyon göstermesi, biyomateryaller ile birlikte kullanılmasında en büyük sorunlardan biridir. Ana antijenik yapı kollajenin her iki tarafında bulunan telopeptid bağlarından kaynaklanmaktadır. Pepsin kullanılarak antijenik telopeptidlerin kaldırılması ile oluşan atelokollajen, diğer kollajenler ile kıyaslandığında düşük antijenitesi sayesinde tercih edilebilir bir materyal olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, sıçan tibialarında oluşturulan kemik kavitelerinin iyileşmesinde atelokollajen içerikli kemik greft materyali (Hypro-Oss®) ile sığır kaynaklı deproteinize kemik grefti (Bio-Oss®) etkinliğinin karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Çalışmamızda 44 adet ortalama 250g±20g ağırlığında erkek sıçan kullanıldı. Deneklerin sadece sağ tibialarına 3mm çapında ve 3mm derinliğinde tek defekt açılıp, 16 sıçana atelokollajen içerikli kemik grefti (Hypro-Oss®), 16 sıçana sığır kaynaklı depoteinize kemik grefti (Bio-Oss®) uygulandı. 12'si ise kontrol grubu olarak doğal iyileşme sürecine bırakılan deneklerden oluşturuldu. Deney hayvanları iki alt gruba ayrılarak 7. ve 30. günlerde sakrifiye edildikten sonra histolojik değerlendirme ve histomorfometrik karşılaştırma yapıldı. İnceleme esnasında bütün gruplardan elde edilen kesitler iltihap, nekroz, fibrozis, yabancı cisim reaksiyonu, rezidüel greft materyali, kemik iyileşmesi ve yeni kemik yapımı açısından değerlendirildi. Grupların hiç birinde yabancı cisim reaksiyonu, nekroz, iltihap görülmedi. Grupların 30. gündeki kemik yapım düzeyleri arasında istatistiksel anlamlı bir farklılık görülmezken; grup içi değerlendirmelerde 30. gündeki yeni kemik yapım alanları, 7. günden istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Graft materials are used for the reconstruction of maxillofacial region due to infection, trauma or resection problems. Ateocollagen is soluble collagen produced from tropocollagen, the collagen that makes up collagen fibrils, via the elimination of the telopeptide moieties, which are considered to account for most of collagen's antigenicity. Atelocollagen is more preferable for biomaterial use as compared to other kinds, because it has lowest level of antigenicity. The aim of this study is to evaluate the feasibility of hydroxyapatite and atelocollagen containing bone Hypro-Oss® to bone defects in rats comparing with deproteinized bone Bio-Oss®. 44 male rats, weighing 250g±20g were used in this study. 3mm long and 3mm wide defects both just right tibia of each rat were done. 16 defects were filled with atelocollagen containing graft, 16 defects were filled with anorganic deproteinized bone material. The other group is the control group containing 12 defects. Each group was further divided into 2 subgroups which were examined at 7 and 30 days after the defects were filled. Histological and histomorphometric analysis were performed to quantify the amount of new bone within the defects under light microscope. İnflamation, necrosis, fibrosis, foreign body reaction, residual graft, bone healing and new bone formation areas were assessed. Foreign body reaction, necrosis and inflamation were not observed in any of the groups. There was no significant difference in new bone formation between groups at 30 days. The overall new bone formation was significantly different between 7. days samples and the 30 days samples.