Dondurulmuş piliç ve hindi parça etlerinde termofilik campylobacter türlerinin varlığı
Presence of thermophilic campylobacter in frozen chicken and turkey cuts meat.
  1. Tez No: 431811
  2. Yazar: ÇETİN KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, paketlenmiş formda dondurulmuş olarak satışa sunulan 100 adet piliç gövde, 50 adet hindi kuşbaşı ve 50 adet hindi kapama olmak üzere toplam 200 adet kanatlı eti örneğinde termofilik Campylobacter türlerininin varlığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Kanatlı eti örneklerinde Termofilik Campylobacter türlerinin izolasyon ve identifikasyonu TS EN ISO 10272-1:2006 (Gıda ve Hayvan Besleme Maddelerinin Mikrobiyolojisi – Campylobacter Spp'nin Sayımı ve Belirlenmesi Yatay Metot – Bölüm1: Belirleme Yöntemi)'ya göre yapılmıştır. Çalışma kapsamında incelenen, 100 adet piliç eti örneğinin 38'inden (%38,0), 50 adet hindi kuşbaşı örneğinin 16'sından (%32,0) ve 50 adet hindi kapama örneğinin 18'inden (%36.0) olmak üzere toplam 200 adet kanatlı eti örneğinin 72'sinden (%36,0) termofilik Campylobacter türleri izole edilmiştir. C. jejuni prevalansı incelendiğinde; 100 adet piliç gövde örneğinin 23'ünün (%23,0), 50 adet hindi kuşbaşı örneğinin 10'unun (%20,0) ve 50 adet hindi kapama örneğinin 11'inin (%22.0) olmak üzere toplam analiz edilen 200 adet dondurulmuş kanatlı eti örneğinin 44'ünün (%22,0) C. jejuni ile kontamine olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma kapsamında incelenen kanatlı etlerinin önemli ölçüde termofilik Campylobacter türleri ile kontamine olduğu saptanmış olup, bu durum halk sağlığı açısından potansiyel bir risk oluşturmaktadır. Bu nedenle, kanatlı eti üretiminde hijyen kurallarına titizlikle uyulması ayrıca tam pişmemiş ürünlerin tüketilmemesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to explore the existence of thermophilic Campylobacter species in 100 pieces chicken body, 50 pieces cubed turkey and 50 pieces drumstick turkey meat samples. For this purpose, total of 200 frozen poultry meat samples sold in packed form were analyzed. Isolation and identification procedures of thermophilic Campylobacter spp. in poultry meat samples were applied according to“TS EN 10272-1: 2006 Microbiology of food and animal feeding stuffs – Horizontal method for detection and enumeration of Campylobacter spp. Part 1: Detection method”. According to the results, 38 of 100 chicken meat samples (38.0%), 16 of 50 cubed turkey meat samples (32.0%) and 18 of 50 drumstick turkey meat samples (36.0%) were found to be positive for thermophilic Campylobacter spp. Totally 72 of 200 poultry meat samples (36.0%) were determined as positive for thermophilic Campylobacter spp. Having studied the prevalence of C. jejuni, 23 of 100 chicken meat samples (23.0%), 10 of 50 cubed turkey meat samples (20.0%) and 11 of 50 drumstick turkey meat samples (22.0%) were positive for C. jejuni. Totally 44 of 200 poultry meat samples (22.0%) were determined as positive for C. jejuni. As a result, the analyzed samples were determined to be risky for public health. As conclusion, it is suggested that hygienic precautions must be applied and it is also advised not to consume uncooked poultry meat products.