Deneysel olarak oluşturulmuş kemik defektlerinde yoğunlaştırılmış büyüme faktörünün kemik iyileşmesi üzerine olan etkisinin erken dönem histomorfometrik değerlendirilmesi
  1. Tez No: 431813
  2. Yazar: EZGİ GÜLÜM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN HAKAN ÖZYUVACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kritik boyuttaki kemik defektleri, oral ve maksillofasiyal cerrahide büyük bir sorun teşkil ederler. Kemik defektlerinin minimal hacim kaybıyla en iyi şekilde iyileşmesi, pek çok çalışmaya ilham vermiş ve bu amaçla çok sayıda biyomateryallerden ve tekniklerden faydalanılmıştır. Trombosit ürünleri, yoğun miktarda platelet kaynaklı büyüme faktörü (PDGF), dönüştürücü büyüme faktörü-β (TGF- β), insülin benzeri büyüme faktörü (IGF), fibroblast büyüme faktörü (FGF) ve kemik morfojenik proteinleri (BMP) ihtiva etmektedirler. Bu trombosit ürünleri içerisinde en güncel olanı Yoğunlaştırılmış Büyüme Faktörüdür ve son zamanlarda oldukça dikkat çekmektedir. YBF, fibrin bir ağın oluşturulduğu yenilikçi bir metod olup klinik kullanım alanları üzerine çalışmalar yürütülmektedir. Çalışmamızın amacı, YBF'nin tek başına veya bir ksenogreft materyali ile birlikte kullanımının, kritik boyutlardaki defektlerde yeni kemik oluşumuna olan etkisini değerlendirmektir. Çalışmamıza 18 tavşan dahil edilmiştir. 9 adet tavşanın tibiasına açılan ikişer adet defekte YBF ve YBF'nin ksenogreft materyali ile kombinasyonu uygulanmıştır. Diğer 9 tavşanın tibiasına açılan ikişer adet defektten ise bir tanesi boş bırakılırken, diğerine sadece ksenogreft materyali uygulanmıştır. Histomorfometrik ve istatistiksel analizler sırasıyla 15, 30 ve 45. Günler göz önünde bulundurularak yapılmıştır. Yeni oluşan kemiğin hacmi ve kalitesi, fibrozis, damarlanma ve iltihap değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonucuna göre tek başına YBF kullanımının kritik defektlerde yeni kemik oluşumu üzerine anlamlı bir etkisi gözlenememiştir.
Özet (Çeviri)
Critical sized bone defects present a major problem in oral and maxillofacial surgery. Optimum rehabilitation of bone defects with minimal volume loss courages myriad studies and for this reason, many biomaterials and techniques have been used. Concentrated platelets contain many growth factors including: platelet derived growth factor (PDGF), transforming growth factor-β (TGF- β), insulin like growth factor (IGF), fibroblast growth factor (FGF) and bone morphogenic proteins (BMP). Among these platelet concentrates, Concentrated Growth Factor (CGF) is the most currently introduced platelet product and has recently became popular. CGF is an innovative method for producing a fibrin matrix and its clinical applications are being presently investigated. The aim of the present study was to assess the effect of CGF on new bone formation in a critical sized bone defect alone and in combination with xenograft material. 18 rabbits were included in the study. Two critical sized defects in the tibial bones of 9 rabbits were supplied with CGF and xenograft combination with CGF. Other 9 rabbits were included in control group and one of their defects were filled with only xenograft material whereas the other defect remained empty. Hystological and statistical analysis were conducted respectively at 15 days, 30 days and 45 days. Newly formed bone volume and its quality, fibrosis, vascularisation and inflammation were observed. It was suggested that CGF does not enhance new bone formation in a critical sized defects alone.