Futbol kulübü yöneticilerinin antrenörlerinin ve futbolcuların futbol hakemlerinin saha içi yönetimine ilişkin görüşleri
The thoughts of football clubs managers coaches and footballers towards football referee's infield management
- Tez No: 431825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN SUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Futbol Kulübü Yöneticilerinin Antrenörlerinin ve Futbolcuların Futbol Hakemlerinin Saha İçi Yönetimine İlişkin Görüşleri Bu çalışmanın amacı doğrultusunda futbol kulübü yöneticilerinin, antrenörlerinin ve futbolcuların, futbol hakemlerinin saha içi yönetimine ilişkin görüşleri incelenmiştir. Araştırmada derinlemesine bilgilere ulaşabilme adına nitel araştırma deseni tercih edilmiştir. Araştırma grubu 2015-2016 sezonda Ankara ilindeki 6 futbol antrenörü, 6 futbolcu ve 6 futbol kulübü yöneticisinden oluşmaktadır. Çalışmada amaçlı örnekleme yöntemlerinden, ölçüt örnekleme ve maksimum çeşitlilik örneklemesi tercih edilmiştir (Patton, 1987; Akt; Yıldırım, Şimşek, 2013). Bu örneklem türlerinden yola çıkarak Ankara'da bulunan en az 5 yıldır aktif görev yapıyor olmak ve en az 1 . Amatör Kümede mücadele ediyor olmak şartıyla 3 amatör 3 profesyonel futbol antrenörü, 3 amatör, 3 profesyonel futbolcu ve 3 amatör 3 profesyonel futbol kulübü yöneticisiyle görüşülmüştür. Amatör 1. Küme, Süper Amatör, Bölgesel Amatör, 3. Lig, 2. Lig ve Süper Ligden futbolcu antrenör ve yöneticilerle de görüşülürken elde edilen verileri daha genellenebilir kılma adına Ankara ilindeki taşra takımlarıyla da görüşme sağlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmeler sonucu ses kaydı yaparak elde edilen veriler daha sonra bilgisayar ortamında yazıya aktarılarak içerik analizi yapılmıştır. Analiz sonucu elde edilen bulgular 3 kategori ve 6 tema altında değerlendirilmiştir. Araştırma sonucuna göre futbol antrenörlerinin, futbolcuların ve futbol kulübü yöneticilerinin zihinlerindeki ideal hakem profili ile Türkiye'deki mevcut hakemlerin profilinin örtüşmediği bunun yanında Türkiye'deki mevcut hakemlerin sosyal ve çevresel faktörlerden aşırı etkilendiği, duygu yönetimi ve duygusal zeka noktasında sıkıntı yaşadıkları, çatışma yönetimlerini başarılı yapamadıkları ve grandiyöz kişilik özellikleri yansıttıklarına dair sonuçlar ortaya çıkmıştır. Son olarak ise hakemlik eğitimi ve sistemi ile alakalı aksaklıkların olduğu katılımcıların görüşleri arasındadır.
Özet (Çeviri)
According to the objective of this study soccer coaches, footballers and soccer club manager's thoughts were examined towards soccer referees in field management. Qualitative research design was chosen for the purpose of getting detailed information. The research group consists of 3 professional 3 amateur football club manager, 3 professional 3 amateur football coach and 3 professional 3 amateur footballers (18 participants in total) who have at least compete in 1. Amateur League and have been active in football for 5 years. Criterion sampling and maximum variation sampling method was used. In order to generalize the results, interviews were made with all soccer league divisions' players, coaches and managers 1. Amateur League, Super Amateur League, Regional Amateur League, 3. League, 2. League and Super League. During period of the study there weren't any Ankara teams in 1. League. For that reason, 1. League wasn't included in the study. Semi-structured questionnaire was used to collect data. The interviews were recorded with professional voice recording machine. Then, the data was transferred to PC storage. After converting the voice recordings to text content, analysis were made. After analyzing the data, results were evaluated under 3 categories and 6 themes. According to results the ideal referee profile in football coaches, footballers and managers mind doesn't match with the profile of the current referees. Results are that current soccer referees in Turkey have problems about social and personal effects, emotional management and intelligence, conflict management. In addition and it is a widespread thought that Turkish soccer referees show grandiose personality signs. Another result is that the Turkish soccer referees education and the system has lots of problems which need consideration.