Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan term bebeklere uygulanan müziğin fizyolojik ölçümler,hastanede kalış süresi ve stres belirtilerine etkisi
Effect of music on physiological measurements, length of stay in hospital and stress symptoms of the term babies in neonatal intensive care unit
- Tez No: 431826
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN IŞIK ESENAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatan term bebeklere rutin hemşirelik bakımı sırasında uygulanan müziğin fizyolojik ölçümler, hastanede kalış süresi ve stres belirtilerine etkisini incelemek amacıyla yarı deneysel randomize kontrollü olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma Kasım 2014 - Ağustos 2015 tarihleri arasında Dr. Münif İslamoğlu Devlet Hastanesi yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi gören, ebeveynleri araştırmayı kabul eden ve dahil olma kriterlerine uyan 45 (15 klasik, 15 ninni, 15 kontrol) term bebekle gerçekleştirilmiştir. Araştırma için etik kurul ve kurum izinleri alınmıştır. Araştırmayı kabul eden ebeveynlerden bilgilendirilmiş gönüllü olur formu ile yazılı izin alınmıştır. Her gün rutin hemşirelik bakımı ile birlikte başlayan 30 dakikalık müzik dinletilmiştir. Bakım öncesi, onuncu dakika, yirminci dakika, otuzuncu dakika ve kırkıncı dakika (müzik bittikten on dakika sonra) vücut ısısı, kalp tepe atımı, solunum sayısı, saturasyon, kan basıncı hasta takip çizelgesine kaydedilmiştir. Stres belirtileri her uygulamada bakımdan önce bakım sırasında ve bakımdan sonra kaydedilmiştir. Ayrıca stresin dakika olarak süresi her bir grup için kaydedilmiştir. Boy, kilo, baş çevresi ve göğüs çevresi ilk uygulamadan önce ve daha sonra kilo günlük; boy, baş çevresi, göğüs çevresi haftalık olarak kaydedilmiştir. Araştırmada klasik müzik, ninni ve kontrol grubundaki bebekler tanıtıcı özellikler (cinsiyet, doğum şekli, doğum ağırlığı, 1. ve 5. dakika Apgar skoru, gestasyon haftası) bakımından benzer bulunmuştur (p>0,05). Klasik müzik, ninni ve kontrol grubundaki bebeklerin kalp tepe atımı, kan basıncı, solunum sayısı, büyüme değerleri ve hastanede kalış süresinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir (p>0,05). Bakımda dinletilen klasik müziğin vücut ısısını korumada etkili olduğu saptanmıştır (p0,05). Bakımda dinletilen klasik müzik ve ninninin bebeklerin stres belirtilerini azalttığı görülmüştür. Bakım sonrası stres puanları ortalamaları klasik müzik ve ninni gruplarında kontrol grubuna göre istatistiksel olarak düşük bulunmuştur (p0,05). Klasik müzik veya ninni dinletisinin, bebeği yatıştırıcı etkisi nedeniyle bireyselleştirilmiş gelişimsel destekleyici bakım modelinin içinde bir uygulama olarak kullanılması desteklenmelidir. Ayrıca ninni dinletisi bebeği yoğun bakımda olan ebeveynler için aile merkezli bakımın bir parçası olarak düşünülmelidir. Sonuç olarak yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bakım sırasında müzik veya ninni dinletilmesinin yararlı bir hemşirelik uygulaması olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed as quasi-experimental and randomized controlled to investigate the influence of music on physiological measurements, length of hospitalization and stress symptoms of the term babies during the intensive care they received in the neonatal intensive care unit. The study was conducted with 45 babies(15 classic group, 15 lullaby group and 15 control group)which was accepted the study in conformity with the involvement criteria in the Neonatal Intensive Care Unit of Dr. Münif İslamoğlu State Hospital between November 2014 and August 2015. For this study, permission was obtained from ethics committees and institutions. The patient identification form was filled and written permission was obtained by informed volunteer approval form from the parents. Starting with the daily nursing care, the music was listened for 30 minutes. The precare, 10th-minute, 20th-minute, 30th-minute, 40th-minute(10 minutes after the music ends) body temperature, peak heart rate, respiration rate, saturation, blood pressure were recorded in the Patient Follow-up Form. Stress symptoms was recorded for all implementations before, during and after the care. Likewise, stress symptoms' durations were recorded for all groups. Height, weight, head and chest circumferences were recorded before and after the first implementation, the weight was recorded daily, the height, the head and chest circumferences were recorded weekly. According to this study, the babies in classical music, lullaby and control groups look alike in terms of demographic/characteristics features gender, birth weight, birth type, gestational age,length and head-chest circumference, 1th and 5th min apgar scores (p> 0,05). For classical music, lullaby and control groups, no significant difference was observed in their peak heart rate, blood pressure, respiration, growth values, hospitalization time (p>0,05). The classical music listened in the care was found to be effective in maintaining body temperature stable (p 0,05). The classical music and lullaby listened during the care reduced stress symptoms of babies. After the care, mean stress scores of classical music and lullaby groups were significantly lower compared to the control group (p 0,05). Due to the calming effect of classical music and lullaby, the applications of these implementations must be supported in of the newborn individualized developmental care model. Besides, lullaby implementation must be thouht a part of family-centered care for the parents whose babies are in intensive care units. In conclusion, it was determined that music and lullaby listened to preterm babies during the nursing care in Neonatal Intensive Care Unit is an useful application.