SlC6A4, TPH-1, TPH-2 genlerine ait polimorfik varyantların tamamlanmış intihar olgularında araştırılması
Investigation of polymorphic variants of SLC6A4, TPH-1, TPH-2 genes in completed suicide
- Tez No: 431827
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE LALE TUFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Tıp Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İntihar dünyada büyük bir sağlık problemidir. Araştırmalar intihar davranışının psikiyatrik, sosyolojik, ekonomik, biyolojik nedenleri olduğunu göstermektedir. Bu tez projesinde, intihar davranışı ile genetik yapı arasındaki olası ilişki araştırılmıştır. Literatürdeki çalışmalar seratonerjik sistemin kişilerin davranışlarını etkilediğini göstermektedir. Bu nedenle, serotonin yapımı ve yıkımı yolaklarında önemli görevleri olan TPH-1, TPH-2 ve SLC6A4 genlerine ait rs1800532, rs7305115, rs6355, rs1386494 polimorfik varyantlar araştırılmak üzere seçilmiştir. Çalışmaya 100 tamamlanmış intihar olgusu ve 100 sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. İntihar ve kontrol gruplarının yaş (18-65) ve cinsiyet dağılımı benzer seçilmiştir. Örneklem seçiminde depresyon dışında psikiyatrik hastalık öyküsü, şizofreni, bipolar duygu durum bozukluğu, mental retardasyon, kronik hastalık öyküsü, madde ve alkol bağımlılığı olmamasına dikkat edilmiştir. Kan örneklerinden DNA izolasyonu yapıldıktan sonra TPH-1, TPH-2, SLC6A4, genlerine ait rs6355, rs1800532, rs7305115 ve rs1386494 polimorfik varyantlar Rekabetçi Alele Özgü PZR (KASP PCR-Kompetitive Allele Specific PCR) yöntemi ile araştırılmıştır. İntihar grubu ve kontrol grubu bireylerin yaş ve cinsiyet dağılımı arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Sonuçlarımız, rs1800532, rs7305115, rs6355 ve rs1386494 polimorfik varyantların genotip ve bireysel alel frekanslarında iki grup arasında anlamlı fark olmadığını göstermiştir. Sonuç olarak, tamamlanmış intihar olguları ile TPH-1, TPH-2, SLC6A4 gen polimorfizmleri arasında bir ilişki gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Suicide is a big health problem in the world. Studies have shown that suicidal behavior has psychiatric, sociological, economic and biological causes. In this thesis project, possible relationship between suicidal behavior and genetic structure was analyzed. Studies in the literature have shown that serotonergic system affects the behaviors of people. Hence, polymorphic variants of rs1800532, rs7305115, rs6355, rs1386494 regarding TPH-1, TPH-2 and SLC6A4 genes having important roles in serotonin production and degradation pathways were selected for analysis. 100 completed suicide samples and 100 healthy control samples were included in this study. Age (18-65) and the gender distribution were selected to be similar in suicide and control groups. Absence of psychiatric disorder history other than depression, schizophrenia, bipolar mood disorder, mental retardation, chronic illness, drug and alcohol addiction were noted in sample selection. DNA isolation was made from blood samples and then polymorphic variants, rs6355, rs1800532, rs7305115, rs1386494, of TPH-1, TPH-2, SLC6A4, genes were analyzed by KASP (Competitive Allele Specific PCR) method. No significant difference in gender and age distribution was observed between suicide and control groups. Our results showed that genotype and individual allele frequencies of polymorphic variants (rs1800532, rs7305115, rs6355, rs1386494) were not significantly different in two groups. In conclusion, no association between TPH-1, TPH-2, SLC6A4 gene polymorphisms was observed in completed suicide samples.