2012/2013- 2013/2014 sezonlarında avrupa kupalarına katılan türk futbol takımlarının maçlarının teknik ve taktik açıdan analizi
Technical and tactical analysis of turkish soccer teams' matches participating in the european competitions during 2012/2013 and 2013/2014 seasons
  1. Tez No: 431836
  2. Yazar: GÖKTUĞ ERTETİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP SÜRHAT MÜNİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2012/2013 ve 2013/2014 futbol sezonlarında, Avrupa kupalarına katılan Türk Futbol takımlarının maçlarının teknik ve taktik açıdan video ve bilgisayar ile sistematik maç analizinin yapılması ve bunun sonucunda başarılı takımlarla başarısız takımları birbirinden ayıran parametrelerin belirlenmesidir. Bu çalışmanın evren ve örneklemini, Avrupa kupalarında ön eleme turlarını geçmiş ve grup aşamasına katılan takımların, grup aşamasındaki ve sonrasındaki 40 müsabaka oluşturmaktadır. Bunun sebebi ise ön eleme turlarına katılan takımların, grup aşamasındaki takımlara göre, UEFA ülke ve kulüp puanlan sıralamasında nispeten geride olmalarıdır. Bu çalışmada, Avrupa Kupalarına katılan elit takımların incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışma sonucunda incelenen maçların, 19 tanesinin Türk takımları, 11 tanesinin de rakip takımlar tarafından kazanıldığı sonucuna ulaşılmıştır. 10 müsabaka da berabere sonuçlanmıştır. Kazanılan müsabakalarda, olumlu pas ortalamalarının maç sonuçlarına istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı(0,144) tespit edilmiştir(p>0,05). Çalışma kapsamında incelenen bir başka parametre olan topa sahip olma yüzdesinin maç sonuçlarına etkisi de istatistiksel olarak(0,169) anlamlı bulunmamıştır(p>0,05). Her ne kadar bu iki parametrenin de maç sonuçlarına istatistiksel olarak anlamlı bir etki görülmese de, müsabakaları kazanan takımların ortalama olumlu pas sayıları ve topla oynama yüzdeleri, kaybeden takımlara oranla daha yüksek olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to systematically evaluate the Turkish Soccer Teams' matches, participating in the European Competitions in 2012/2013 and 2013/2014 Seasons, through technical and tactical analysis using video and computer technology and determining the parameters making a difference between the successful and the unsuccessful teams. The sample and the universe of the study consisted of 40 matches of the teams qualified for the European Competitions in the group phase and afterwards. The reason for this is that the teams participating in the qualifying round hold lower positions in the UEFA nation and club rankings compared with the other teams in the group phase. The study aims to investigate the elite teams participating in the European Competition. According to the findings, out of the 40 matches analysed, Turkish teams won 19 matches, the opponent teams won 11 matches and 10 matches ended in a draw. There is no statistically significant difference between the number of successful passes and the results of the matches (0,144; p>0,05). Also, there is no statistically significant difference between the ball possession, another parameter investigated in the study, and the match results (0,169; p>0,05). Although, there is no meaningful difference those two parameters and results of matches, it is determined that average successful passes and ball possession percentages of winning teams are higher than those of losing teams.