Kilis keçilerinde geleneksel ve uzun etkili oksitetrasiklin müstahzarlarının farmakokinetiği
Pharmacokinetics of convensional and long-acting oxytetracycline preparation in kilis goat
  1. Tez No: 431853
  2. Yazar: İBRAHİM AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER YARSAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, Kilis Keçilerinde veteriner hekimliğinde yaygın şekilde kullanılan ilaçlardan birisi olan ve geniş etki spektrumlu bir antibakteriyel ilaç olan Oksitetrasiklinin geleneksel (Primavilin) ve uzun etkili farmasötik şekillerinin (Primavilin LA) farmakokinetiği, 20 mg/kg canlı ağırlığa olacak şekilde tek doz verilerek değerlendirildi. Geleneksel formülasyon damar içi ve kas içi yolla enjekte edildi, uzun etkili formülasyonu ise kas içi yolla verildi. İlacın verilmesini takiben hayvanlardan 0.25, 0.5, 1, 2, 4, 8, 12, 24, 36, 48, 60, 72 ve 96 saatlerde kan örnekleri toplandı. Plazmada Oksitetrasiklin ölçümleri HPLC ile yapıldı. Plazma ilaç yoğunluğu zaman eğrisi 2 bölmeli açık modele uygun olarak bulundu. Primavilin damar içi yolla verilmesini takiben doruk plazma ilaç konsantrasyonuna (Ydoruk) 0,28 ± 0,09 saatte ulaştı ve 64,27 ± 10,89 µg/ml olarak ölçüldü. Primavilin LA kas içi yollara verilmesini takiben Doruk plazma ilaç konsantrasyonuna 0,6 ± 0,28 saatte ulaştı ve 8,72 ± 2,47 µg/ml olarak ölçüldü. Primavilin kas içi yollara verilmesini takiben Doruk plazma ilaç konsantrasyonuna 0,46 ± 0,09 saatte ulaştı ve 13,57 ± 5,83 µg/ml olarak ölçüldü. Primavilin damar içi, Primavilin LA kas içi, Primavilin kas içi yarılanma süresi sırasıyla 10,84 ± 3,20 saat, 27,96 ± 11,66 saat ve 10,47 ± 1,30 saat, AUC sırasıyla 115 ± 29,12 µg/ml/saat, 96,44 ± 9,49 µg/ml/saat ve 80,86 ± 12,76 µg/ml/saat olarak bulundu. Kas içi biyoyararlanım uzun etkili OTC'de %83,15 ve geleneksel OTC'de %69,71 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The pharmacokinetics of conventional and long-acting oxytetracycline (OTC) which is one of the widely used drug in veterinary medicine and antibacterial drug with a wide spectrum formulation were evaluated in Kilis goat at single dosage of 20 mg-kg-1 body weight (bw). Conventional formulation was injected by intravenous (IV) and intramuscular (IM) route and long-actin formulation of oxytetracycline was administered by IM route. After administration, blood samples were taken at 0.25, 0.5, 1, 2, 4 8, 12, 24, 36, 48, 60, 72 and 96 hours. Oxytetracycline analysis was performed by HPLC in plasma. The plasma drug concentration-time profile was characteristic of a two-compartment open model. Following Primavilin IV administration, Primavilin LA IM administration, Primavilin IM administration, time to reach maxima plasma drug concentration were respectively 0,28 ± 0,09 hours, 0,6 ± 0,28 hours, 0,46 ± 0,09 and maximal plasma drug concentration were 64,27 ± 10,89 µg/ml, 8,72 ± 2,47 µg/ml, 13,57 ± 5,83 µg/ml. The elimination times (T1/2) were 10,84 ± 3,20 hours, 27,96 ± 11,66 hours ve 10,47 ± 1,30 hours, respectively. AUC were 115 ± 29,12 µg/ml/h, 96,44 ± 9,49 µg/ml/h ve 80,86 ± 12,76 µg/ml/h, respectively. Intramuscular bioavailability was determined as 69.71% in the conversional OTC and as 83.15% in the long-acting OTC.