Maksiller retrognati kaynaklı sınıf III maloklüzyonun alt-ramec ekspansiyon protokolüyle tedavisi
Treatment of class III malocclusion that presenting maxillary retrognathia with the alt-ramec expansion protocol
  1. Tez No: 431852
  2. Yazar: DERYA ÇALPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÖKALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu prospektif klinik çalışmanın amacı, maksiller retrognati kaynaklı Sınıf III maloklüzyona sahip bireylerde maksillanın Ardışık Hızlı Maksiller Genişletme-Daraltma (AHMG-D) yöntemi ile ekspansiyonu sonucu dentofasial yapılardaki etkileri saptamak ve tedavi edilmemiş Sınıf III maloklüzyona sahip kontrol grubu ile karşılaştırmaktır. Bu klinik çalışma için tedavi ve kontrol grubu olmak üzere 2 grup oluşturulmuştur. Tedavi grubu, prospektif olarak seçilmiş, 6 'sı kız, 9'u erkek olmak üzere ortalama yaşları 12,6 yıl olan toplam 15 bireyden oluşmaktadır. Araştırmanın kontrol grubu materyali ise, Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı arşivinde mevcut olan ve daha önce ortodontik tedavi görmemiş maksiller retrognati kaynaklı Sınıf III maloklüzyona sahip bireylerden elde edilmiş sefalometrik ve postero-anterior filmlerden oluşturulmuştur. Kontrol grubunda 1'i kız 6'sı erkek 7 birey bulunmakta ve bu bireylerin, genel yaş ortalaması 12,4 yıldır. Çalışmada uygulanan AHMG-D protokolü, Double Hinged Ekspansiyon Vidası içeren banded tipte genişletme plağıyla uygulanmıştır. Protokol, biribirini takip eden 9 haftalık çevirme programı içeren ilk hafta vidanın günde 4 tur (1 mm) açılması ikinci hafta vidanın günde 4 tur (1 mm) kapatılması şeklinde devam eder ve işlem son haftada vidanın açık kalmasıyla sonlandırılır. Maksiller genişletme protokolü tamamlandıktan ve her birey için uygun maksiller genişletme sağlandıktan sonra tedavinin sonraki aşamasına karar vermek için sefalometrik film alınarak değerlendirilmiştir (T2). Maksiller genişletme sonrasında uygulanacak maksiller protraksiyon yöntemi Nperp-A parametresine göre belirlenmiştir. Buna göre Nperp-A değeri negatif ise protraksiyon springi uygulanmasına, pozitifse Sınıf III intermaksiller elastikler veya Subtelny protrüzyon arkı kullanılmasına karar verilmiştir. Bu çalışmada elde edilen veriler SPSS 20 paket programı ile analiz edilmiştir. Grupların grup içi karşılaştırması için Wilcoxon işaret testi, gruplar arası karşılaştırmalar için ise Mann Whitney U testi kullanılmıştır. AHMG-D protokolü sonrasında, maksillanın ileri yönde hareketini gösteren parametrelerden A-VR parametresinde 2,56 mm'lik artış, ANS-VR parametresinde ise 2,4 mm artış, Nperp-A parametresinde ise 0,83 mm artışlar istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Wits ölçümü ile overjet'de istatistiksel olarak anlamlı sırasıyla 2,46 mm ve 2,14 mm'lik artışlar bulunmuştur. Yumuşak doku ölçümlerinden ise Ls-E parametresinde isratistiki olarak anlamlı olmak üzere 1.33 mm'lik artış, Ls-VR parametresinde ise 1.63 mm artış saptanmıştır. DHME-A apareyiyle yapılan 9 haftalık AHMG-D protokolü sonrası elde edilen bu artışlar iskeletsel ve dentolalveoler değişiklikleri yumuşak dokunun da takip ettiğinin göstergesidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this prospective clinical study is to determine the effects of Alternate Rapid Maxillary Expansion and Construction protocol on dentofacial structures of skeletal Class III malocclusion presenting maxillary retrusion and compare its effects with the untreated skeletal Class III malocclusion. This clinical study consisted of treatment group and control group. Treatment group is consisted of 15 individuals (6 girls, 9 boys) and choosen prospectively with 12,6 mean age. Control group is consisted of University of Ankara, Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics archieve that is not treated and has skeletal Class III malocclusion presenting maxillary retrusion and their cephalometric and posteroanterior films. Control group is consisted of 7 individuals (1 girl, 6 boys) with 12,4 mean age. In this study, maxillary expansion appliance is comprised of Double Hinged Expansion Screw is used to carry out Alt-RAMEC protocol. Expansion protocol of double hinged expansion appliance was 4 turns daily (1 mm) and the protocol was one week forward and one week backward turn of screw for consecutive 9 weeks. In order to make a decision for the treatment protocol, cephalometric films were taken and evaluated. For the appropriate protraction protocol Nperp-A was used. If Nperp-A is negative, protraction spring was used; if it is positive Class III intermaxillary elastics or Subtelny Protrusion Arch was used. All data were analysed with SPSS 20 package program. All intra group comparisons were analysed statistically by Wilcoxon signed rank tests and all inter group differences were compared with Mann Whitney U tests. Parameters that is used to detect forward movement of the maxilla were increased. A-VR was increased 2,56 mm, ANS-VR was increased 2,4 mm, Nperp-A was increased 0,83 mm and statistically significant. In order to detect the maxillomandibular relationship, parameters that were used increased, too. Wits appraisal were increased 2,46 mm and overjet was increased 2,14 mm and statistically significant. The parameters that is Ls-E line and Ls-VR has been increased 1.33 and 1.63 respectively. Changes that is spied on skeletal and dentoalveoler structures have ben spied on soft tissue, too.