Development of decision support system to be used in justification of capital budgeting projects
  1. Tez No: 43193
  2. Yazar: ERKAN SERBÜLENT TABAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATİLLA ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Üretim tesislerinde yeni bir sistem kurulması veya yeni bir ürün geliştirilmesi düşünüldüğünde yatırımcıların kafasında iki ana soru oluşur. Birincisi Yeterli kalitenin oluşturulması için yapılan yatırımın getirişinin cazip olup olmadığı dır. İkincisi ise Kurulacak sistemin sürekli değişen piyasa koşullarına yeteri kadar hızlı adapte olup olamayacağı. Bilgisayarlı üretim ve kontrol teknolojilerinin yaygın olarak kullanılmasıyla günümüzde, üretim aşamalarında kaliteye erişilmesi ve sürekli kontrol altında tutulması 70 li ve 80 li yıllardaki kadar zor değildir. Ancak yapılan bu yatırımların getirişinin cazip olup olmadığının araştırılması hala geçerli ve önemli bir sorudur. Bu tez çalışmasında bu sorunun cevaplanmasına katkıda bulunmak amacı ile bir bilgisayar programı geliştirilmesine çalışıldı. Bu program, üretimi bir bütün olarak kabul ettiği için bu çalışmada klasik, kalite ve esneklik maliyet faktörleri bir bütün olarak incelendi. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A DSS to Justify New Capital Budgeting Projects by Erkan Serbülent Tabak Whenever a new system in production plant is going to be established or a new product is planed to be produced, two questions are in minds of investors. First one is that“ How we will attain a certain quality level and is the investment made for attaining this level is justifiable?”. Second one is“ Will the system be flexible enough to adopt continuously changing market conditions ? ”. These questions are carrying more vital importance than ever because of increasing production capacities and relatively constant demand. By using computerized production and control systems which are called CNC production or control systems, attaining and keeping certain quality level is not as big problem as at 70xs or 80's. Although production of quality products is not a big problem, justifying of investments for reaching and maintaining certain quality levels is still a valid and important inquiry. So in this study, I developed a computer program which can be used in decision making process of the investments to increase quality. Since this computer model is developed for manufacturing plants, classic, quality and flexibility costs of productions are analysed together for the sake of computer program integrity. IV