Effects of spousal abuse on the psychological well-being of his partner and avaluation marital satisfaction and adjustment
  1. Tez No: 43192
  2. Yazar: SİBEL TÜMER ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER FİŞEK OKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Psychology, Social Services
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı eş tacizinin, tacize uğramış kadınların ruh sağlığı, evlilikte uyum ve tatminin değerlendirilmesi üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. örneklem, Şişli Belediyesi Sığınma Evi'ne koca tacizinden kaçmak amacıyla başvuran 30 kadından oluşturulmuştur. İlk olarak sözel, fiziksel ve cinsel eş tacizine uğrayan kadınların sadece sözel ve fiziksel tacize uğrayanlardan daha fazla psikolojik yakınmaları olacağı varsayılmıştır. Ayrıca sözel, fiziksel ve cinsel tacize uğramış kadınların diğerlerine oranla daha düşük eş uyumu göstereceği varsayılmıştır. Son olarak kötü ekonomik şartlan olan kadınların diğerlerine oranla eş tatminin daha düşük olacağı varsayılmıştır. Araştırmanın bulguları taciz tipinin kadınların psiklojik durumlarında kısmi etkisi olduğunu gösterirken, eş uyumunu belirli bir şekilde etkileyen bir faktör olduğunu açığa çıkarmıştır. Son olarak kadınların içinde bulunduğu ekonomik şartların eş tatminini belirli şekilde etkilediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Effects of Spousal Abuse on the Psychological Well-being of His Partner and Evaluation of Marital Satisfaction and Adjustment by Sibel Turner Özkan The purpose of the study was to investigate the effects of spousal abuse on the psychological well-being, evaluation of marital adjustment and satisfaction of abused women. The sample consisted of 30 women who applied to the Şişli Metropolitan Municipality Shelter to escape from spousal abuse. The measurement instruments were the Dyadic Adjustment Scale, a structured interview, the Coopersmith Inventory, the Semantic Differential Scale and Symptom Check List-Revised. It was hypothesized that women who suffer verbal, physical and sexual abuse, compared to women who suffer only verbal and physical abuse, have more significant psychological disturbances. Also, women who experience verbal, physical and sexual abuse, compared to women who suffer from verbal and physical abuse, were hypothesized to have lower dyadic adjustment. Finally, it was also hypothesized that women who have worse economic conditions compared to the ones who have better conditions give a lower evaluation of their marriages. The findings revealed that type of abuse was a partially significant factor affecting women's psychological well-being and it was a significant factor affecting women's marital adjustment. Economic conditions of the women were found to be a significant factor on their marital satisfaction. IV