İnşaat yönetiminde kısıt bazlı karar destek modeli
A constrained based decision support model in construction management
  1. Tez No: 431947
  2. Yazar: OSMAN HÜROL TÜRKAKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MANİSALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kısıtlı kaynak planlama kısıtlı kaynaklar altında projelerin minimum proje süresinde tamamlanmasını amaçlayan bir planlama çeşididir. Kısıtlı kaynak planlama problemini çözümleyebilmek için, birçok yöntem mevcuttur. Sezgisel öncelik kuralları en etkin yöntemlerden birisidir. Literatürde sezgisel yöntemlerinin mukayesesini yapan yeterli miktarda yayın bulunmamaktadır. Bu çalışma seri planlama metodu için 17 adet öncelik kuralını paralel planlama metodu içinde 16 adet sezgisel kuralı mukayese etmiştir. Test problemleri PSLIB kütüphanesinden 4 tip kaynaklı tek modlu 2040 adet problem indirilmiş ve çözümlenmiştir. Seri planlama metodu paralel planlama metodundan daha iyi performans göstermiştir. Sezgisel kuralların içinden ise geç başlama kuralı en performanslı kuraldır.
Özet (Çeviri)
Resource-Constrained project scheduling is a kind of scheduling problem that aims minimizing project duration within limited resource availabilities. There are various types of methods for solving Resource-Constrained project scheduling. Heuristic priority rules are one of efficient methods. In the literature comparison of the heuristic rules within different networks is not sufficient. This study compares 17 heuristic priority rules for serial scheduling scheme and 16 heuristic rules for heuristic scheduling method by the solution of 2040 benchmark problems with 4 different resource type in Project Scheduling Problem Library (PSLIB). And there are four kinds of resource types. Serial scheduling scheme showed better performance than Parallel scheduling scheme The late start rule showed best performance in the rules.