Yazılım desteğiyle öğrenci ödevlerinde intihal tespiti ve önlemeye yönelik farkındalık eğitiminin hazırlanması
Software supported plagiarism determination in student's assignments and preparation of awareness training to prevent it
- Tez No: 431967
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN AYVAZ REİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmanın temel amacı üniversitemiz öğrencilerinin ödevlerinde intihal taraması yaparak ve öğrencilerin intihal hakkında ne kadar bilgi sahibi olduklarını anlayarak intihalin bir suç olduğunu ve ödev hazırlarken intihal yapılmaması gerektiğini anlatan İntihali Önlemeye Yönelik Farkındalık Eğitimi (İÖYFE) adlı bir eğitim hazırlamaktır. Çalışmaya 2014-2015 akademik yılında İstanbul Üniversitesi Hasan Âli Yücel Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü'nde lisans düzeyinde öğrenim gören üçüncü sınıf üniversite öğrencileri katılmıştır. Veri toplama araçları olarak Turnitin yazılımı ve araştırmacılar tarafından önceden hazırlanmış 22 maddelik bir anket kullanılmıştır. Ankette hem nicel hem de nitel sorulara yer verilmiştir. Veri toplama için önce üniversitemiz öğrencilerinin ödevlerinde intihal taraması yapılmış ve daha sonra üniversitemiz öğrencilerinin intihal hakkında görüşleri alınmıştır. Verileri analiz etmek için SPSS 21 yazılımı kullanılmıştır. İstatistiksel olarak frekans ve yüzde gibi betimsel dağılımlar incelenmiştir. Çalışma sonucunda intihal taraması yapılan ödevlerin büyük çoğunluğunda başka kaynaklar (internet kaynakları, yayınlar ve başka öğrencilerin ödevleri) ile ciddi oranlarda benzerlik tespit edilmiştir. Ayrıca intihal taraması yapılan ödevlerin hemen hemen hepsinde intihal olduğu tespit edilmiştir. Çalışmaya katılanların hemen hemen hepsinin intihal ile ilgili bilgi sahibi olmadığı ve bunun sonucu olarak intihal yapan öğrencilere uygulanan yaptırımlar ile ilgili bilgi sahibi olmadığı tespit edilmiştir. Buna ek olarak çalışmaya katılanların hiçbirinin intihal ile ilgili bir oryantasyon eğitimi almadığı tespit edilmiştir. Son olarak çalışmaya katılanların büyük çoğunluğunun ödev hazırlarken herhangi bir kaynak gösterme biçiminden yararlanmadığı, alanıyla ilgili herhangi bir veri tabanından yararlanmadığı ve alanıyla ilgili herhangi bir akademik dergiden yararlanmadığı tespit edilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda intihali önleme konusunda ele alınması gereken bazı konu başlıkları belirlenmiş ve nihayetinde bu konu başlıklarını kapsayan İÖYFE adlı bir eğitim hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The basic purpose of this study is to prepare a training named Awareness Training to Preventing Plagiarism which explains that plagiarism is a crime and plagiarism should not be made while preparing assignment by making plagiarism scan on our university students' assignments and understanding how much information students have about plagiarism. The third grade university students studying bachelor level in the department of Computer Education and Instructional Technology within Hasan Âli Yücel Faculty of Education at İstanbul University in the 2014-2015 academic year participated the study. Turnitin software and 22 item questionnaire, which was previously prepared by the researchers, were used as data collection tools. Not only quantitative but also qualitative questions were included in the questionnaire. In order to collect data, firstly plagiarism scan on our university students' assignments was made and than our university students' opinions about plagiarism were taken. SPSS 21 software was used to examine the data. Statistically, descriptive distributions such as frequency and percentage were examined. The fact that there was a similarity between the great majority of the assignments on which plagiarism scan had been made and other sources (internet sources, publications and other students' assignments) in critical ratio has been found as a result of the study. Also, it has been found that there was plagiarism in almost all of the assignments on which plagiarism scan had been made. The fact that almost all of the participants within the study did not have information about plagiarism and consequently they did not have information about sanctions that were applied to students who made plagiarism has been found. In addition to this, it has been found that none of the participants within the study got an orientation training about plagiarism. Lastly, the fact that the great majority of the participants within the study did not use any citation format, did not benefit any database related to their field and did not benefit any academic journal related to their field while preparing assignment has been founded. As a result of the evaluations, some topics that should be addressed on plagiarism prevention were identified and finally a training named Awareness Training to Preventing Plagiarism covering these topics has been prepared.