Mutfak mobilyası alanındaki global yönelimlerin Türkiye mutfak mobilyası sektöründeki yansımaları
Reflection of global kitchen trends on Turkish kitchen furniture sector
  1. Tez No: 431966
  2. Yazar: ERSİN UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER DİLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Endüstri Makineleri ve İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada, günümüzde her alanda yaşanan küreselleşmenin etkisiyle hızlı bir şekilde gelişen etkileşimlerin mutfak mobilyası üretim sektöründeki etkisi incelenmiştir. Bu kapsamda, Türkiye'deki mutfak mobilyası sektörünü temsil edecek nitelikte ve sayıda seçilerek belirlenmiş olan mutfak mobilyası üretici firmaları (165 adet) üzerinde yüz yüze görüşme şeklinde yapılmış olan anket çalışması yapılmıştır. Bu çerçevede elde edilen sonuçlar, dünya mutfak trendleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Araştırmada esas alınan karşılaştırmalardaki global yönelimler, sektördeki trendlerin belirlendiği ve dünya mutfak mobilyası sektörüne yön veren marka ve ülkelerin bir araya geldiği fuar niteliğindeki EUROCUCINA fuarı çerçevesinde elde edilen trend raporlarını içermektedir. Türkiye mutfak mobilyası sektörünün, ülkemiz mobilya sektörünün genel yapısına benzer şekilde bir yapılanmayla belirli bölgelerde toplandığının görüldüğü bu araştırmada, sektör işletmelerinin, bölgesel dağılımı sırasıyla; Marmara Bölgesi (%46), İç Anadolu Bölgesi (%14,5), Akdeniz Bölgesi (%14), Ege Bölgesi (%11), Karadeniz Bölgesi (%6), Doğu Anadolu Bölgesi (%6), Güneydoğu Anadolu Bölgesi (%2,5) şeklinde ortaya çıkmıştır. Bu dağılımda üretimin yoğunlaştığı iller; İstanbul, Ankara, İzmir şeklindedir. İşletme ölçeklerine göre sektörde sayısal olarak küçük ölçekli işletmelerin(%63) hakim olduğu görülmektedir. Araştırmada, Türkiye'deki mutfak alanları dağılımı ile ilgili olarak en çok tercih edilen mutfak alanının %45 oranıyla 8-11 m2 arasında olduğu ortaya çıkmıştır. Mutfak mobilyası üretiminde tercih edilen gövde malzemesi yönelimleri ile ilgili olarak, %61,8 oranıyla MDF malzemeye yönelik bir eğilimin olduğu belirlenirken yonga levhanın kullanım tercihi ise %40,6 olarak belirlenmiştir. Mutfak mobilyasında tercih edilen gövde boyutları, üst dolap ve alt dolaplardaki genişlik ve yükseklik tercihleri göz önüne alınarak belirlenmiş olup, gerek üst dolaplarda, gerekse alt dolaplarda 61-90 cm'lik ebatların en çok tercih edildiği ortaya çıkmıştır. Yükseklik olarak ise 72 cm'lik boyutların en çok tercih edildiği tespit edilmiştir. Mutfak mobilyası projelerinde kullanılan kapak türlerindeki tercih durumları ve yönelimlerde ise, standart kapak kullanımının en fazla olduğu (%97) görülürken, bunu sırasıyla; yüksek kapak kullanımı (%10,3), 450 açılır kapak kullanımı (%6), kalın kapak kullanımı (%2,4) ve ince kapak kullanımının (%1,8) izlediği görülmektedir. Kiler dolap boyutlarında en çok tercih edilen genişliğin 60 cm'den küçük olduğu (%85) belirlenirken, yüksekliğin ise 200 cm'den büyük olduğu (%44) ortaya çıkmıştır. Mutfak mobilyasında en fazla tercih edilen baza yüksekliğinin de 12 cm olduğu ortaya çıkmıştır. Türkiye mutfak sektörünün dünyada yaygınlaşan kulpsuz veya gizli kulp uygulamalarına yönelik gelişimi yakalamış olduğu ileri sürülebilir. Bu alandaki yönelimin çok yüksek oranda olduğunu belirten işletmelerin genellikle BÖİ olduğu tespit edilmiştir. Dünyada mutfak mobilyalarındaki renk trendlerine yönelik değişimlerin, ülkemiz mutfak mobilyası sektöründeki yansımalarına yönelik elde edilen sonuçlar ise, dünyada olduğu gibi beyaz ve tonlarının hakimiyeti görülmektedir (%95,8). Bunu sırasıyla, krem %48,5 ve doğal ahşap renklerin (%37,6) tercihi izlemektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of interactions seen in every spectrum of life which have improved immensely with globalization on kitchen furniture production sector is examined. In this context, a survey is conducted through face to face interview with kitchen furniture production firms (165) which are determined to represent the quality and number of kitchen furniture production sector. The results in this frame are evaluated in the scope of global kitchen trends. In this research, global trends obtained from comparisons includes trend reports under EUROCUCINA fair that the trends in sector is determined and brands and countries which gives direction to global kitchen furniture sector come together. Same as the Turkish furniture industry, kitchen furniture industry is also assembled in particular regions. Regions distribution at the enterprises is as follows; Marmara Region (%46), Central Anatolia (%14,5), Mediterranean Region (%14), Aegean Region (%11), The Black Sea Region (%6), East Anatolia Region (%6), Southeast Anatolia Region (%2,5). The densities countries in this distribution are; like İstanbul, Ankara, İzmir. As a statistics of management scales in sector; small scaled managements (%63) are rulers. In the research, in Turkey the most preferred domain to kitchens are about 8-11 m2 with %45. The most popularity usage of body material in the productions of kitchen furniture is %61, 8 MDF and %40, 6 Partıcleboard. The most preferred body sizes in kitchen furniture are established by width and height of top cabinets and bottom cabinets; it is found, that not only in top cabinets but also in bottom cabinets 61-90 cm sizes are the most preferred sizes. Also the most selected height for cabinets is 72 cm. The predilection and intention status of the used door sorts in the kitchen furniture's project, as it seen the most used door is standard sort (%97), after this; high doors (%10,3), using 450 opening door (%6), using thick door (%2,4) and using thin door (%1,8) have been observe. The most predicated size for pantry cabinets are smaller than 60 cm (%85), also it emerged that the height is over 200 cm (%44). It emerged that the most preferred height for the patten in the kitchen furniture is12 cm. Turkish kitchen sector in the world has been intended to none-handle or hidden handle implementations. It fastened down that the most management who say that the tendency of this field is in a high rate often is large companies. The changes regarding color trends in global kitchen furniture's, in our country`s reflections are like as in the whole world white and bright tones (%95, 8). After this, cream tones %48, 5 and natural wood`s colors (%37, 6) selections are on the table.