OPUS-RS GPS hızlı statik konum belirleme doğruluğu
Rapid static positioning accuracy OPUS-RS derived GPS solutions
  1. Tez No: 432006
  2. Yazar: ALİ DİNÇER DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN UĞUR ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
GPS ile belirlenen konumların doğruluğunu araştırmak son on yıldır bilim adamlarının ilgi odağı olmuştur. Bu konuda incelemeler statik konum belirleme ile başlamış daha sonra hızlı statik konum belirleme alanına geçilmiştir. Hızlı statik konum belirleme konusunda yürütülen araştırmalarda yazılım olarak BERNESE ve OPUS-RS kullanılmıştır. Bernese kullanılarak hızlı statik konum belirleme doğruluğunu araştıran çabalarda klasik yaklaşım yani ''doğruluğun deneysel olarak gözlem süresine ve baz uzunluğuna bağlı belirlenmesi'' esas alınmıştır. OPUS-RS doğruluğu ise farklı bir yaklaşım ile yani yerel ağ geometrisine bağlı olarak geliştirilen IDOP ve ortalama baz mesafesi (RMSD) istatiksel ölçütleri ile verilmeye çalışılmıştır. Bu tez çalışmasında OPUS-RS yazılımı ile üretilen hızlı statik konum çözümlerinin doğruluğu bu kez yukarıda sözü edilen klasik yaklaşımla belirlenmeye çalışılacaktır. Tez amacına uygun olacak şekilde belirli baz uzunluklarında seçilen istayonlara ait günlük veriler SOPAC GPS arşivinden elde edildi. Elde edilen sonuçlarda RMS hesabı yapılarak doğruluk saptanmaya çalışıldı. Uyuşumsuz ölçüler klasik ve median yöntem ile ayıklanarak kesin değerler elde edildi. Sonuç olarak 8 ve 15 dakikalık gözlem sürelerine ait verilerde uyumşumsuz ölçülerin fazla olduğu ve bunların çözüm kalitesini/doğruluğunu düşürdüğü saptanmıştır. OPUS-RS yazılımı ile doğru/güvenilir sonuçların elde edilebilmesi için minimum 60 dakikalık bir gözlem süresine gereksinim duyulacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Carrying out research on the accuracy of GPS positioning has been the focus of attention for the last decade. In this respect, investigations strarted with the static point positioning and then continued with rapid static positioning. Rapid static positioning efforts employed BERNESE and OPUS-RS software. The classical approach, that is ' the examination of the accuracy through experimental observation session and the length of GPS baselines' has been used in investigaions trying to determine the accuracy of rapid static positioning by using BERNESE. In this thesis, the rapid static positioning results which have been produced by OPUS-RS software will be studied to derive the required accuracies by using the classical approach. According to the aim of the thesis, GPS stations were selected at varying baseline lenghts from the archives of SOPAC. The accuracy of the GPS baseline solutions have been determined using RMS (root mean squares) calculations. Absolute values have been obtained by first eliminating the outliers using the classical outlier removal method and a robust median method. As a result, it was determined that GPS baseline solutions from 8-15 minutes of GPS observations were highly degraded due to the number of outliers in the solutions. It is recommended that GPS observations are to be taken using minimum 60-minute session lengths.