The Effect of heat treatment on the properties of PEEK and its carbon fibre composite
  1. Tez No: 12825
  2. Yazar: GÜRHAN KALAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALPAY ANKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ISIL işlemin peek ve onun karbon elyafli kompoztti ÜZERİNE ETKİLERİ KALAY. Gürhan Mühendislik Fakültesi Metalürji Mühendisliği Bölümü, TJJsans Tezi Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Alpay- ANKARA 97 sayfe, Aralık 1990 ÖZET Bu tezde belli ısıl işlem uygulamalarının polyetheretherketone (PEEK) ve onun karbon elyafı ile güçlendirilmiş kompoziti üzerine etkileri incelendi. Kristal ergime sıcaklığı (Tm), camsı geçiş sıcaklığı, kristallikler, bükülme özellikleri ve mikroyapıdaki değişimler araştırıldı. Kristalliği kontrol etme olasılığı açık şekilde gözlendi. İstisnai derecede yüksek camsı geçiş sıcaklıkları hem PEEK hem de kompozit için bulundu. Bükülme özellikleri ve uygulanan ısıl işlemler arasında yükün elyaf yönüne dik olarak uygulandığı durum için doğrudan bir ilişki saptanmadı. Su verilmiş numunelerde elyaf anayapı arayüzeyinde belli oranlarda bağ ayrılması kırılma yüzeyi çalışmalarında gözlendi. vi-Anahtar Sözcükler : PEEK, Polyetheretherketone, Aromatik Pollmer Kompozitler, APC-2, Termoplastlk Anayapüı Kompozitler, Karbon Elyafı ile Güçlendirilmiş Kompozitler. Bilim Kodu : 604. 02. 01 -vü-
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OP HEAT TREATMENT ON THE PROPERTIES OF PEEK AND US CARBON FIBRE COMPOSITE KALAY, Gürhan Faculty of Engineering Department of Metallurgical Engineering, M.Sc. Thesis Supervisor: Prof. Dr. Alpay ANKARA 97 pages, December 1990 ABSTRACT In this thesis, the effect of certain heat treatments on the properties of polyetheretherketone (PEEK) and its carbon fibre composite have been investigated. The changes in crystal melting points (Tm), glass transition temperatures, crystallinities, flexural properties and microstructure have been examined. The possibility of controlling crystallinity of the materials was obvious. Exceptionally high glass transition temperatures were found for both PEEK and the composite. No direct relationship between flexural properties and the heat treatments was found for the load perpendicular to fibre direction. Some amount of debonding in fibre-matrix interface of the quenched samples were observed through fracture surface studies. -iv-Keywords : PEEK, Polyetheretherketone, Aromatic Polymer Composites, APC-2, Thermoplastic Matrix Composites, Carbon Fibre Reinforced Composites. Science Code: 604.02.01