23 Ekim 2011 Van depreminin yakın alan deprem anı deformasyonlarının GPS ile belirlenmesi
The investigation of the near field co-seismic deformations induced from the October 23, 2011 Van earthquake with geodetic techniques
  1. Tez No: 432007
  2. Yazar: ALPAY ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen Van depreminden kaynaklanan deprem anı deformasyonların GPS ölçümleri ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç kapsamında, bölgede bulunan ve sürekli veri toplayan TUSAGA-Aktif ağına ilişkin 13 istasyona ait GPS verileri kullanılmıştır. Bu ağın deprem anı ve sonrası deformasyonların belirlenmesinde yetersiz kalmasından dolayı bölgenin deprem anı deformasyonu tam olarak belirlenememiştir. Bundan dolayı, Van'da bulunan Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü'nden ve bölgede haritacılık çalışmaları yapan özel bürolardan deprem öncesi ölçülmüş ve yeterli doğrulukta verisi toplanmış (≥5 saat) GPS noktaları belirlenmiştir. Uygun bulunan GPS noktalarında deprem sonrası GPS ölçmeleri gerçekleştirilmiştir. GPS ölçülerinden deprem öncesi ve deprem sonrası etkiler giderilerek deprem anına ilişkin deformasyonlar hesaplanmıştır. Bölgeye ilişkin yatay doğrultuda en büyük deprem anı deformasyon yaklaşık 46±0.23 cm ile K50G noktasında, en küçük deprem anı deformasyon ise yaklaşık 4±0.22 cm olarak M501 noktasında belirlenmiştir. Böylece bölgenin yakın alanda daha önce belirlenmeyen deprem anı deformasyonlara ait ilk bilgilerin oluşturulması sayesinde bölgenin deprem tehlikesine yönelik bilgilerin elde edilmesine ilişkin önemli bir katkı sunulmuştur. Ayrıca bölgede bulunan TUSAGA-Aktif ağına ilişkin noktalarda farklı datum tanımları yapılarak deprem anı deformasyonlar belirlenmiş ve datum etkileri araştırılmıştır. Bu çalışma, TÜBİTAK-ÇAYDAG (Çevre, Atmosfer, Yer ve Deniz Bilimleri Araştırma Grubu) tarafından 112Y109 numaralı TÜBİTAK 1001 projesi ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine co-seismic deformations caused by the Van earthquake occured on October 23, 2011 using GPS measurements. For this purpose, GPS data acquired from 13 CORS-TR (Continuously Operating Reference Stations-Turkey) network stations, which characterise the region, are directly used. Due to the inadequacy of these network stations to detect the co-seismic and the postseismic deformations, the co-seismic deformations have not been fully determined. Therefore, GPS sites measured before the earthquake with sufficient accuracy ( ≥ 5 hours) by Directorate of Land Registry and Cadastre in Van and private survey offices in the region are decided to use as additional data. GPS measurements have been performed at the proper sites that were measured before the earthquake. The co-seismic deformations are determined by eliminating effects of the interseismic and the postseismic deformations gathered from GPS observations. The highest and the lowest co-seismic deformations in the horizontal direction are determined as 46±0.23 cm and 4±0.22 cm in K50G and M501 sites respectively. Besides, by defining different datum models at the stations for the CORS-TR network the co-seismic deformations and datum effects are investigated. This study is supported by TÜBİTAK-ÇAYDAG (Environment, Atmosphere, Earth and Marine Science Research Group) via the project TÜBİTAK 1001 with the number of 112Y103.