Betonun kesme mukavemetinin belirlenmesinde kısmi güvenlik katsayısının olasılıksal yöntemlerle belirlenmesi
Determining the safety factor in predicting the contribution of concrete to shear strength by using a probabilistic method
  1. Tez No: 432041
  2. Yazar: ALİ SAĞIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY ARSLAN, YRD. DOÇ. SEMA ALACALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Betonarme elemanlarda hedef göçme olasılığının sağlanması için mukavemette etkili olan parametreleri doğru tahmin etmek gerekir. TS500 [1]'e göre, kesme mukavemetine betonun katkısı çatlama kesme mukavemeti 0.8 güvenlik katsayısı ile çarpılarak bulunmaktadır. Ayrıca ACI318 [2-4]'e göre kesme mukavemeti azaltma katsayısı 0.65-0.90 arasında değişmekte ve kesme mukavemeti hesabında bu katsayı 0.75 alınmaktadır. Belirli bir varyasyon katsayısı ve hedef göçme olasılığına göre kesme mukavemetine betonun katkısının belirlenmesinin mühendislik pratiğine önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada, literatürdeki deneysel çalışmalardan yararlanılarak TS500 [1]'e göre kesme mukavemetine betonun katkısının tahmininde göz önüne alınan güvenlik katsayısının ve ACI318 [2-4]' e göre kesme mukavemeti azaltma katsayısının, betonun basınç mukavemetine ilişkin farklı varyasyon katsayıları ve göçme olasılıklarına göre değişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is essential to predict the parameters affecting the strength of reinforced concrete members accurately in order to provide the target failure probability. According to TS500 [1], the contribution of concrete to shear strength is obtained by reducing diagonal cracking strength with a safety factor of 0.8. In the current ACI318 [2-4], the strength reduction factor varies from 0.65 0.90 and the value considered in predicting the shear strength equals to 0.75. It will be beneficial for engineering practice to determine the contribution of concrete to shear strength according to a given coefficient of variation and failure probability. In this study, the change in the safety factor considered in predicting the contribution of concrete to the shear strength according to TS500 and the strength reduction factor according to ACI 318 [2-4] was investigated against the coefficients of variation of concrete compressive strength and the failure probability by using experimental studies available in the literature.