İnşaat ve yıkıntı atıklarından elde edilen geri dönüşüm malzemelerinin karayolu üstyapısında kullanımı
Usability of the construction and demolition waste derived from recycling material for superstructure of highway
  1. Tez No: 432040
  2. Yazar: ALİ ÇAĞRICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SİNAN YARDIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, inşaat ve yıkıntı atıklarından geri kazanılan malzemelerin karayolu üstyapısında kullanımı araştırılmıştır. Bu kapsamda İstanbul sınırlarında ortaya çıkan inşaat ve yıkıntı atıkları, karışık halde ve/veya kaynağında seçimli bir şekilde ayrıştırılmış olup, bunların sıcak asfalt karışım kaplama, plent-miks temel, alt temel ve dolgu malzemesi olarak kullanım kriterlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda iki tip inşaat ve yıkıntı atığı kullanılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde kaynağında seçici kırım yapılmış ve İSTAÇ A.Ş. tesislerine gelen inşaat ve yıkıntı atıklarının yalnızca beton blok kısımları kırıcıdan geçirilmiş ve BBK malzeme elde edilmiştir. Elde edilen BBKnın asfalt ve yol tabakalarında kullanılabilirliği araştırılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise karışık haldeki inşaat ve yıkıntı atığı tesislerde kırılmış ve yol tabakalarında kullanımı araştırılmıştır. Ayrıca İSFALT A.Ş. tesislerinde inşaat ve yıkıntı atıkları kullanılarak endüstriyel ölçekli üretim yapılmış ve üretilen malzemeler ile dolgu, alt temel, plent-miks temel ve bitümlü temel tabakalarının hepsinin yer aldığı Arnavutköy Bolluca mevkiinde yaklaşık 100 metre uzunluğunda test yolu uygulaması yapılmıştır. Üretimi ve uygulaması yapılan dolgu, alt temel, plent-miks temel ve bitümlü temel tabakalarından numuneler alınmış ve kalite kontrol deneyleri yapılarak üretim ve uygulamaların Karayolu Teknik Şartnamesine uygunluğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the usega of recycled construction and demolition waste materials in the highway pavement have been investigated. In this context, the construction and demolition waste produced in İstanbul are seperated selectively in either mixed and / or unbundled in the supply source. It is aimed to determine the usage criteria of these materials in asphalt mixture pavement, plant-mix base, sub-base and as filler material. Two types of construction and demolition waste are used. In the first part of the study, selective slaughter is carried out at source. The construction and demolition waste brought to facilities of İSTAÇ Inc. from the plant are passed through the concrete block crusher. Broken concrete material is obtained. The usability of the broken concrete blocks in asphalt and road layer are investigated. In the second part of the study, the mixed construction and demolition waste are broken at the facilities and its use in the road layer is investigated. Also at İSFALT Inc. facilities industrial-scale productions using construction and demolition waste are made and by filling the sub base, plant mix base and bituminous base layer with material produced, approximately 100 meters testing path is constructed in Arnavutkoy Bolluca area. Samples are taken from the produced and applied sealant sub base, plant-mix base and bituminous base strata and tests of quality control are performed and Highway Technical Specifications compliance of the application is examined.