Investigation of different medium additives for microalgae growth
Mikroalg üretiminde farklı ortam katkı maddelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 432067
  2. Yazar: BURAK ÖZGÜR DEMİRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ÖZÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Mikroalgler, biyoyakıt ve diğer değerli kimyasalların gelecek vaat eden bir kaynağıdır. Geleneksel mikroalg kültür üretimi, düşük hücre yoğunluğu ve yavaş büyüme oranı nedeni ile ekonomik açıdan çok uygun değildir, ancak karakterizasyon yöntemleri sayesinde, üretim verimliliğini artırmak ve üretim maliyetlerini azaltmak için gerekli olan sürdürülebilir bir mikroalg üretimi sağlanmaktadır. Bu hedeflere ulaşmak için mikroalg kültürlerinin dinamik davranışının mevcut anlayışını geliştirmek gereklidir. Bu tez çalışmasında, mikroalg üretimi için farklı ortam katkı maddelerinin büyümeye olan etkisi araştırılmıştır. Bunun için, C.vulgaris ve C.minutissima mikroalg türleri ayrı ortamlarda üretim için kullanılmıştır. Üretimlerde, sıcaklık, pH değeri, karıştırma hızı ve ışık kaynağı literatürde yapılan araştırmalara göre her üretimde sabit bir değer alınmıştır. Ayrıca üretim ortamı için 'Bold Basal Medium' tercih edilmiştir. Diğer yandan, kayın ve meşe odun özü karışımı ve iroko ağacı özü ortam için katkı maddeleri olarak kullanılmıştır. Bu üç ağaç ekstre suyu farklı konsantrasyonlarda BBM çözeltisi ile karıştırılıp ortam oluşturulmuştur. Bu projenin amacı mikroalg üretiminde ağaç özü suyunun etkilerinin araştırılmasıdır. Bunun için, biyokütle büyümesi ve glikoz üretim süreçleri gözlemlenmiştir. Üretim sürecinde belirli aralıklarla optik yoğunluk verileri ölçülmüş ve üretim sonunda bu elde edilen değerler ışığında farklı ortam katkı maddelerinin mikroalg üretimine etkisi konusunda deneysel olarak farklı bir perspektif geliştirilmiştir. Ayrıca elde edilen sonuçları kullanarak ölçek büyütme stratejisi belirlenmiştir. Elde edilen teorik hesaplamalar doğrultusunda deneysel çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Microalgae are a promising source of biofuels and other valuable chemicals. The low cell density and slow growth rate that have traditionally characterized microalgal cultures, however, have resulted in a reduced economic feasibility. To develop a sustainable microalgal process it is required to increase culture productivity, maximize production yield, and reduce production costs. To achieve these goals it is necessary to improve the current understanding of the dynamic behavior of microalgal cultures. In this thesis, investigation of different medium additives for microalgae growth was performed. For this case, C.vulgaris and C.minutissima microalgae species were used with separately culture. The temperature, light source, mixing rate and pH values were reached in literature and fixed in each strains. Also the medium was preferred Bold Basal Medium according to literature. On the other hand, different type of three extract water were used for medium additives which are Beech, Oak wood extract water mixture and Iroko wood extract water. These three extract waters were added in BBM solution with different concentration. The aim of this project was understanding the effects of wood extract water on microalgae production. For this case, biomass growing and glycose production were observing during process. All optical density data were measured and evaluated after finishing the process. Also scale-up process was performed using obtained data in shaker flask production. Then, scale-up strategies were determined and applied experimentally with using calculations. As a result, experimentally perspective on different kind of medium additives is developed.