İstanbul'un seçili filmler üzerinden sinemada temsili
Cinematographic representation of Istanbul in the selected films
- Tez No: 432068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV ERKMEN ÖZHEKİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, kentin sinemasal bir mekan olarak yeniden sunumu çerçevesinde, ağırlıklı olarak 1980 sonrası filmler aracılığıyla, İstanbul kentinin gelişim ve değişim sürecini incelemektir. Sinema ve kent arasındaki karşılıklı ilişki hakkında Marc Augé, sinema tarihi araştırmalarında şehircilikten; şehircilik tarihine ilişkin araştırmalarda sinemadan yararlanılabileceğini söylemiştir. Bu bağlamda kentsel gelişimin ve sinemasal temsilin değişim sürecini çapraz bir okumayla incelemek çalışmanın yöntemini oluşturmaktadır. Çalışma boyunca filmlerdeki sinemasal mekanlar ile dönemin kentsel söylemleri ve uygulamaları karşılaştırmalı olarak yer almıştır 1980 sonrası küresel pazara eklemlenme sürecindeki politikalar doğrultusunda kentsel mekanın ekonomik rant aracı haline gelmesiyle, İstanbul'un fiziksel, sosyal, kültürel yapısında tekrar tekrar değişiklikler meydana gelmektedir. Sinema kenti analiz yöntemi, kent üzerine düşünme biçimi olarak ele alındığında İstanbul'un bu sürecinin filmler üzerinden temsili üzerine düşünülmesi gereken bir konudur. Çeperlerine doğru genişleyerek yayılan kentin sahip olduğu geniş ve çok değişkenli mekanların temsilinin ne ölçüde benzeşmekte/ayrışmakta, nasıl bir dile evrilmekte olduğu sorusu çalışmanın başat noktasıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the process of urban development and change of İstanbul within the framework of the representation of the city as a cinematic space, i.e. mainly through the post-1980 films. Marc Augé the mutual relationship between the cinema and the city and thus, he states that not only research of cinema history could benefit from urbanism, but also the history of urbanism could benefit from the cinema. In this context, a comparative analysis between the change of the urban development and the depictions of the city in the films is the main method of this study. Istanbul has changed socially, culturally, economically over the last thirty years because of the neoliberal politics. This expansion process of Istanbul in the globalization period and its cinematographic representation has to be analyzed within the context of cinema as a method of urban studies.