Sabit ısı akısı etkisinde bir plakanın doğal taşınım ısı transferi ile soğutulmasının CFD analizi
CFD analysis of cooling a plate with natural convection heat transfer at constant heat flux
  1. Tez No: 432066
  2. Yazar: BURAK BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBİHA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Doğal taşınım ısı transferi, günlük hayatımızda karşılaştığımız ısı transferi mekanizmalarından biridir. Herhangi bir dış etki olmadan, akışkan içinde taşınım hareketlerinin, sadece sıcaklık gradyanından olduğu bir ısı transferi şeklidir. Akışkanın bir gaz veya sıvı olup olmadığına bakılmaksızın, ısıtma işleminin bir sonucu olarak, ısı transferi yüzeyi yakınlarındaki akışkanın yoğunluğundaki azalma nedeniyle, akışkana uygulanan kaldırma kuvvetinden kaynaklanır. Sıcak radyatörlerden havaya gerçekleşen ısı transferinde olduğu gibi, elektronik cihazların soğuması ve fotovoltaik panellerin doğal ortamda soğuması gibi birçok alanda, doğal taşınım ısı transferi gerçekleşir. Bu çalışmada, sabit ısı akısı etkisinde bir plakanın, doğal taşınım ısı transferinde hava ile soğutulmasının CFD analizi yapılmıştır. Bu analizle, plakaya etkiyen sabit ısı akısı 400, 600, 800 ve 1000 W/m2 olarak alınmış ve hız ile sıcaklık gradyanları elde edilmiştir. CFD analizi ile elde edilen plaka yüzey sıcaklıkları, literatürde uygun bir ampirik ifadeden elde edilen yüzey sıcaklıkları ile karşılaştırılmış ve sonuçların uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Natural convection heat transfer is a heat transfer mechanism that we encounter in our daily lives. Without any outside influence, natural convection heat transfer is a form of temperature gradient effect only in fluid movement. Regardless of whether fluid is a gas or a liquid, as a result of heat flux, it is caused by a decrease in density of the fluid near the heat transfer surface. As in the effect heat transfer from hot radiator to air, in many areas like cooling of electronic devices, and cooling of photovoltaic panels in natural enviroment conditions, natural convection heat transfer occurs. In this study, CFD analysis were performed about a plate that is affected by constant heat flux is cooled by natural convection heat transfer with air. The constant heat flux on the plate was taken as 400, 600, 800, 1000 W/m2 and thanks to CFD analysis, velocity and temperature gradients were obtained. The plate's surface temperatures, that were gained by CFD analysis, and that were obtained from an appropriate emprical correlation in the literature, were compared and then results were found coherent.