Sürdürülebilirlik bağlamında eğitim yapıları dersliklerinde enerji etkin aydınlatma yaklaşımı
Energy efficient lighting approach in classroom of educational buildings in the context of sustainability
- Tez No: 907427
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ZORLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Eğitim yapılarında aydınlatma sistemlerinin bilinçli bir şekilde tasarlanması, hem görsel konfor koşullarının sağlanarak eğitimin verimli bir şekilde sürdürülmesine hem de önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlanmasına katkı sunmaktadır. Doğru aydınlatma tasarımının yanı sıra dersliklerin renk ve doku gibi özellikleri de aydınlık düzeyi üzerinde etkilidir. Bu çalışmanın amacı; sürdürülebilirlik kavramı çerçevesinde eğitim yapıları dersliklerindeki aydınlatma tasarımında dersliklerde kullanılan malzemelerin renk ve doku özelliklerinin aydınlık düzeyi üzerindeki etkilerinin ortaya koyularak enerji tasarrufu ve görsel konfora olumlu katkı sağlayacak önerilerin sunulmasıdır. Çalışmanın ilk bölümünde; aydınlatma ve sürdürülebilirlik bağlamında eğitim yapıları aydınlatma tasarımına ilişkin kuramsal bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde; çalışmada gerçekleştirilen yerinde tespit, aydınlık düzeyi ölçümleri ve Dialux.evo yazımıyla simülasyonlarına ilişkin bilgiler sunulmuştur. Üçüncü bölümde; yerinde tespit çalışmalarının bulguları ve dersliklerde yapılan aydınlık düzeyi ölçümlerinin TS-EN 12464-1 standardına uygunluğuna ilişkin değerlendirmeleri yapılmıştır. Ardından, farklı duvar yüzey rengi ve sıra malzemelerinin aydınlık düzeyine etkileri irdelenmiş ve potansiyel elektrik enerjisi tasarruf miktarı hesaplanmıştır. Günışığını az alan cephelerde duvar yüzey renklerinin sıcak-soğuk renk kullanımı ve sıra malzemelerinin açık renkli olması dersliklerde aydınlık düzeyini olumlu etkilemiştir. Dördüncü bölümde; çalışmanın sonuçları ortaya koyularak dersliklerde kullanılacak renk ve malzemelere ilişkin önerilere yer verilmiştir. Bu çalışma Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenmiştir. Proje numarası: FYL-2023-10831
Özet (Çeviri)
The conscious design of lighting systems in educational buildings contributes to both ensuring visual comfort conditions for effective learning and achieving significant energy savings. In addition to proper lighting design, the characteristics of classrooms, such as color and texture, also influence the illumination levels. This study aims to investigate the effects of material color and texture properties used in classrooms on illumination levels within the framework of sustainability and to propose recommendations that enhance energy savings and visual comfort.The first section of the study provides theoretical information on lighting design in educational buildings in the context of lighting and sustainability. The second section presents details of on-site assessments, illumination level measurements, and simulations conducted using Dialux.evo software. In the third section, the findings of the on-site assessments and the compliance of classroom illumination level measurements with the TS-EN 12464-1 standard are evaluated. Furthermore, the effects of different wall surface colors and desk materials on illumination levels are examined, and the potential amount of electrical energy savings is calculated. The findings indicate that, in classrooms with limited daylight, the use of warm or cool wall colors and light-colored desk materials positively impacts illumination levels. The fourth section outlines the results of the study, providing recommendations regarding the selection of colors and materials for use in classrooms.This study was supported by the Scientific Research Projects Unit of Karadeniz Technical University. Project number: FYL-2023-10831