Cumhuriyetin ilk döneminde haberleşmenin gelişimi :PTT örneği
  1. Tez No: 43208
  2. Yazar: HANDAN DİKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER TOPRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, İletişim Bilimleri, History of Turkish Revolution, Communication Sciences
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
ÖZET Milli Mücadele ertesi ulus-devletin bütünlenişinde P.T.T. İdaresi önemli bir rol oynadı. Haberleşme Cumhuriyetçi yeni kimliğin bir boyutunu oluşturdu. Yeni ulus-devlet için gerekli ortak dil esası üzerine kurulu yeni bir vatandaş kimliği etkin bir haberleşme ağı gerektiriyordu. Cumhuriyetle birlikte P.T.T. hizmetleri millileştirildi; yabancı postahaneler kapatıldı. Yeni haberleşme ağı devletin denetimi altındaydı. Cumhuriyet yıllarında posta hizmetleri giderek gelişti; gerek yurt dışı, gerekse yurt içi mektup taşımacılığı ülke nüfusunu yeni kimliğin oluşmasında önemli rol oynadı. Cumhuriyet hükümetleri P.T.T. hizmetlerinin gelişimi için yatırımlarını sürdürdü. Haberleşme programı postahanelerde gelişmiş hizmet anlayışı yanı sıra kentler ve kırsal kesimde yaygın bir telefon ağını gündeme getiriyordu. Yabancı ülkelerle telsiz telgraf ve telefon esası üzerine kurulu bir telekomünikasyon şebekesi hedefleniyordu. Bu arada yeni rejiminin sembolleri arasına pulculuk da dahil oldu. Halkın ihtiyaçlarıyla orantılı bir gelişim gösteren çağdaş bir haberleşme anlayışı Cumhuriyetçilerin temel şiarı oldu. Haberleşme ülkenin güçlenmesi için temel gelişmelerden biri olarak algılandı. Posta hizmetlerinin geliştirilmesine yönelik standartları belirleyen bir dizi mevzuat çıkarıldı. Cumhuriyetçilerin çabası ülkenin uzak yörelerini Cumhuriyetçi sembollerle bütünlemekti.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Postal, Telephone and Telegraph Administration played a crucial role in the unification of the nation-state after the War of Independance. Communication became part of the new republican image. The creation of a new citizen with a common language for the new nation-state required an efficient communication network. The services were nationalized; and foreign post offices closed their doors. The state controlled the new network. The Turkish postal service developed steadily and mails were carried regularly to and from all areas inside and outside the country integrating the populace of the country into the new identity. Republican governments invested in expansion of telephone, postal and telegraph services. The program financed included modern public facilities in principal post offices and improvement of telephone service in urban areas, and extension of telephone service into the rural areas.Telecommunications with foreign countries based on radio telegraph and telephone improved. Stamps were issued as part of the symbols of the new regime. In fact, a modern concept of communication keeping with public demand became the motto of the Republicans. Communication was seen as essential for the strenght of the country. A great number of regulations were promulgated to provide the standards for the betterment of postal services. The endeavor of the Republicans was to integrate the remote areas of the country to the Repub 1 i can smy bo 1 s.