Serbest zaman değerlendirme alışkanlıkları ve iletişim kurma becerilerini geliştirmede kütüphanelerin rolü: Şems-i Sivasî İl Halk Kütüphanesi örneği
The role of libraries in developing leisure time habits and communication skills: The example of Şems-i Sivasî Provincial Public Library
  1. Tez No: 704654
  2. Yazar: BİLAL USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR TAYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Information and Records Management, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bilgi, insanla birlikte var olmuş ve gelişmiş bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk insanlar, el baltasını üsrettikten sonra bu bilgi üzerine hiçbir şey koymadan bir buçuk milyon yıl yaşamışlardır. Kümülatif olan bilgi, ilk çağlarda çok yavaş ilermele kaydederken günümüze doğru gelindiğinde artık bu ilerleme çok kısa sürede yaşanmaya başlanmıştır. İnsan sosyal bir varlıktır. Diğer insanlarla ve doğayla sürekli bir etkileşim içerisinde olmuş, olma gereği hissetmiştir. Sosyal bir varlık olarak türünün devamlılığını sağlamak için bu etkileşime her dönemde ve her devirde gereksinim duymuştur. İletişimde kalmak, insanı daha güçlü kılmıştır. İlk çağlarda bu iletişim farklı yollardan sağlanırken günümüze doğru gelindiğinde artık gelişen ve değişen bilgi ve iletişim teknolojileri ile farkı bir boyut kazanmıştır. İlk insanların mağara duvarlarına yaptıkları resimler onların dilinde bir iletişim aracı olurken artık anlık haberleşmeyi sağlayan teknolojler günümüz insanının en büyük iletişim aracı olarak karşımıza çıkmıştır. Sosyal bir varlık olarak insanın ürettiği bilgi çeşitli formlar üzerine kaydedilmiş ve bunu saklama ihtiyacı ise kütüphanelerin doğmasını sağlamıştır. Kütüphanlerin ortaya çıkışını sağlayan bu amaç günümüze doğru gelindiğinde artık farklılık göstermeye başlamıştır. İnsanlar, artık serbest zamanlarında kendi tasavvurları doğrultusunda kütüphaneleri tercih etmeye başlamışlarıdır. Bu çalışmada, insanların serbest zamanlarını kütüphanelerde geçirip geçirmedikleri ve kütüphanelerin insanların iletişim kurma becerilerine katkı sağlayıp sağlamadığı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Knowledge emerges as a phenomenon that has existed and developed with human beings. The first humans lived for a million and a half years without putting anything on this knowledge after crafting the handaxe. While the cumulative information made a very slow progress in the first ages, this progress has started to be experienced in a very short time when it comes to the present day. Human is a social entity. He was in constant interaction with other people and nature and felt the need to be. As a social being, he needed this interaction in every period and in every era in order to ensure the continuity of his species. Staying in touch has made people stronger. While this communication was provided in different ways in the early ages, it has gained a different dimension with the developing and changing information and communication technologies when it comes to the present day. While the pictures that the first people made on the cave walls were a means of communication in their language, the technologies that provide instant communication have now emerged as the biggest communication tool of today's people. As a social being, the information produced by human beings has been recorded on various forms and the need to store it has led to the emergence of libraries. This purpose, which led to the emergence of libraries, has begun to differ when it comes to today. People have started to prefer libraries in their leisure time in line with their own imagination. In this study, it has been tried to reveal whether people spend their free time in libraries and whether libraries contribute to people's communication skills.