Cumhuriyetin ilk döneminde Türk eğitim sistemi ve köy enstitüleri
Turkish education system at the beginning of republic and village institutes
- Tez No: 220080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİMMET HÜLÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmada Cumhuriyetin ilk döneminde Türk eğitim sistemi ve Köy Enstitüleri incelenmiştir. Türk eğitim sisteminin değerlendirilmesi için Tanzimat döneminin getirdiği yeni oluşumlar tarihsel gelişim açısından ele alınmıştır. Cumhuriyetle birlikte toplumun kalkınması ve modernleşmenin gerçekleşmesi için eğitime büyük önem verildiği görülmüştür. Köy Enstitüleri de Türk eğitim sisteminin gelişmesine ışık tutan kurumlar olarak büyük önem taşımaktadır. Köy Enstitüleri sadece eğitim işlevini değil, diğer toplumsal işlevleri de bünyesinde taşıyan Türk toplum yapısına özgü eğitim kurumlarındandır. Köy Enstitüleri'nin, kuruluşu, yapısı ve hedefledikleri Türk eğitim sistemini etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkish Education System at the beginning of Republic and Village Institutes are examined. The new formations which were formed in Tanzimat Era were handled to evaluate Turkish Education System from the historical development point of view. It was seen that the great importance was given to education for developing and modernizing the society by the help of Republic. Also, Village Institute played an important role in developing education system. Village Institutes are education institutions which have both educational and social functions. It was seen that Village Institute affected our education system by its establishment, structure and goals.