Sosyal ağ verileri ve mekan dizim analizlerinin kentsel izlemler geliştirmede kullanımı
Using social network data and space syntax analyses for developing urban strategies
- Tez No: 432105
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM BİRGÜL ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tez Çalışması, son yıllarda hızlı bir ivmeyle gelişen teknolojiler sonucunda günlük hayatta önemli bir yer edinen konum tabanlı sosyal ağlardan ortaya çıkan verileri, mekan dizim (space syntax) yöntemiyle birlikte değerlendirerek kentin genişleme eğilimlerinin açığa çıkarılmasına yönelik öngörülerin belirlenmesinin ve kentteki kullanıcı davranışlarıyla uyumlu kentsel izlemler geliştirilmesinin yöntemlerini araştırır. Tez çalışması kapsamında, konum tabanlı sosyal ağların işleyiş özellikleri ve sunduğu hizmet çeşitliliği açıklanmış; sanal ağlardan açığa çıkan ve büyük veri (big data) olarak adlandırılan verilerin çözümleme örneklerinde, farklı verilerle yapılan çalışmalar ve çözümleme yaklaşımları incelenmiştir. Aynı zamanda, tez çalışması kapsamında, mekan dizim teorisi ve yöntemi kavramları açıklanmış ve örnekler üzerinden, kentin fiziksel ağ yapısı çözümlemeleri, farklı kentsel konulara özgü kentsel karar almada destek olarak kullanılan yardımcı veri çözümlemeleri olanakları ile birlikte değerlendirilmiştir. Tez çalışmasının son bölümünde, kent merkezi ölçeğinde, çalışma alanı içerisinde etkin kullanıcılar tarafından kitlesel kaynakla oluşturulan konum tabanlı sosyal ağlardan elde edilen ve çözümlenen veriler, yürütülen mekan dizim analizleriyle birlikte değerlendirilmiştir. Kent merkezinin potansiyel hareket aksları ile beliren sosyal etkinlik yoğunluklarının arasındaki ilişki değerlendirilmiş ve etkinlik alanlarının genişleme öngörüleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on, determination of predictions for the city's expansion trends; by evaluating the data emerged from location-based social networks -which have an important place in daily life as a result of rapidly emerging technologies-, as well as by implementing the space synthax methods jointly; and aims to research for methods to develop new urban strategies compatible with user behaviours. In the scope of the thesis; the operation features and the service variety of the location based social networks are explained; and the examples of the social network data analyses which use different data types and which have different approaches are examined. On the other hand, space syntax theory and concepts of methods are explained; the variety of application of physical urban network analyses and supporting data analyses in urban design, which are used to reinforce urban decision making on different urban issues, are exposed through the examples. In the last section, the data which are extracted from the active users of location based social networks in the study area are analysed and evaluated with space syntax analyses. The relation between the potential movement axes in the city center and emerging social activity densities are revealed; and finally, expansion predictions for the chosen area are projected.