İstanbul'da suçu etkileyen faktörlerin istatistiksel modellenmesi
Statistical modelling of factors that influence crime in Istanbul
  1. Tez No: 432128
  2. Yazar: ÖMER BİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAKAN BÜYÜKLÜ, PROF. DR. AYŞE NUR ÖKTEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Şehircilik ve Bölge Planlama, Statistics, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Günümüzde özellikle metropol şehirlerde suç kaynaklı güvenlik sorunu en önemli kentsel sorunlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde de en fazla suçun işlendiği şehirler metropol şehirlerdir. Suçun mekanizmalarının açıklanması amacıyla literatürde çok sayıda çalışmanın yapıldığı bir gerçektir. Ülkemizde özellikle suçun mekânsal dağılımını etkileyen özelliklerin tespiti için gerçekleştirilen çalışmaların yetersiz olduğu açıkça görülmektedir. 1900'lü yıllarda Chicago Okulu'nunda etkisiyle suçun işlendiği yerin özellikleri ile ilgili teoriler geliştirilmeye başlanmıştır. Bu tez çalışmasında suçun işlendiği yerin özelliklerini dikkate alan Bursik ve Grasmik'in Sistemik Kontrol teorisi ve bu teorinin modifikasyonları, kırık pencereler yaklaşımı, savunulabilir mekan yaklaşımı gibi teorilerin İstanbul için uygulanabilirliği path analizi kullanılarak test edilmiştir. Sonuç olarak İstanbul için en uygulanabilir modeller olarak kırık pencereler yaklaşımı ve savunulabilir mekan teorisinin ön plana çıktığı görülmüştür. Test edilen modellerde suç ve suç korkusunu en iyi açıklayan faktörler tespit edilmiştir. Bu faktörler kullanılarak suçu açıklamada kullanılabilecek olan yeni bir suç modeli önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
At present time, security issues caused by crime are considered to be one of the most significant urban problems especially in metropolitan cities. In our country, the cities with the most crimes are metropolitan cities. It is a well-known fact that there are many studies conducted in an effort to explain crime mechanisms in literature. It is obviously seen that there are not sufficient studies on the features of spatial distribution of crime in Turkey. In 1900s, with the influence of the Chicago School, the theories on the features of crime scene locations started to be developed. In this dissertation, Bursik and Grasmik's Systemic Control Theory, which takes the features of crime scene locations into consideration, the modification of this theory, and theories such as Broken Windows Approach and Defensible Space Theory were tested for the applicability in Istanbul by using path analysis. It was found that Broken Windows Approach and Defensible Space Theory are the most applicable ones for Istanbul. In the models tested, factors which explain fear and fear of crime were determined. A new crime model was suggested for the explanation of crime by using these factors.