Mimarlıkta katılımcı tasarım yaklaşımlarının analizi ve Küçükçekmece örneğinde irdeleme
The analyses of participatory design approaches in architecture and an examination of Kucukcekmece sample
- Tez No: 432155
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM POLATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
20.yy'da, öncelikle bilişim alanında olmak üzere birçok alanda etki uyandıran ve üzerine çalışmalar yapılan katılımcı tasarım kavramı, mimari çevrelerde de çeşitli tartışmalara konu olmuştur. Katılımcı tasarım, proje sürecinde, kullanıcının isteklerinin ve ihtiyaçlarının ön planda tutulduğu bir yaklaşımdır ve karmaşık bir kavramdır, bu nedenle kesin bir tanımı olduğu söylenemez. Katılımcı tasarım, kullanıcıyla paylaşılan bir süreçtir ve bu sürecin nasıl şekilleneceği mimarın elindedir. Katılım yöntem ve teknikleri oldukça çeşitlidir, projeye göre birden fazla yöntem ve tekniğin bir arada kullanımı tercih edilebilir. Bu çalışmada, katılım kavramı, kullanıcının proje sürecindeki yeri ve önemi, katılım yöntem ve teknikleri irdelenmiştir. Katılımcı tasarım anlayışının uygulandığı örnekler araştırılmıştır. Çalışma kapsamında katılımcı tasarım anlayışının uygulanmadığı bir örnek olan Küçükçekmece Kent Meydanı projesi incelenerek katılımcı tasarımın önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of participatory design that has been studied on and made an impact on different fields (especially Informatics) at 20th century also has been a subject of discussion on architectural fields. Participatory design is an approach that needs and wants of user are prioritized at the project process and it is a complex term, so we can't say there is an exact definition for it. Participatory design is a process is shared with the user and the progress of the process is up to architect. There are various methods and techniques for it and it can be chosen to use different methods and techniques together according to project. This work is studied on the concept on participatory design, the place and the importance of the user at the process of project, methods and techniques of participatory design. Examples which participatory approach is used are researched. In this study, the importance of participatory design is emphasized by analysing“Küçükçekmece Kent Meydanı”Project which is an example for not using participatory approach.