Determinants of foreign direct investment: A Bayesian approach
Doğrudan yabancı yatırımların belirleyicileri: Bayesgil bir yaklaşım
  1. Tez No: 432163
  2. Yazar: ERHAN ÇENE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KARAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İstatistik, Econometrics, Economics, Statistics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Doğrudan yabancı yatırım modern dünyada hem çok uluslu şirketler hem de hükümetler tarafından sıklıkla kullanılan bir yatırım çeşididir. Çok uluslu şirketler satışlarını arttırmak, yeni kaynaklara ulaşmak ve riskini azaltmak için doğrudan yabancı yatırımı tercih ederler. Diğer taraftan, hükümetler doğrudan yabancı yatırımı, büyüme, kaliteli iş gücü, istihdam gibi alanları destekleyerek ekonomik yapıyı geliştirmesi için tercih ederler. Bu yüzden doğrudan yabancı yatırımın belirleyicilerinin bilinmesi, çok uluslu şirketler açısından yatırım kararının verilmesi açısından; hükümetler için de politika belirlemek için önemlidir. Bayesgil model ortalama, özellikle çok sayıda açıklayıcı değişkenin olduğu durumunda model seçimi için kullanılan bir yöntemdir. Bayesgil model ortalama bütün olası regresyon modellerini çalıştırarak tüm anlamlı modelleri göz önüne alır. Bu yönüyle tek bir modele bel bağlamaktan çok daha etkili ve uygun sonuçlar doğurmaktadır. Bu çalışmada, Bayesgil model ortalama yöntemi kullanılarak üç kıtadan 15 gelişmekte olan ülke için 1995-2011 döneminde doğrudan yabancı yatırımı belirleyen etmenler ortaya konulmuştur. Doğrudan yabancı yatırım belirleyicileri üzerine yapılan pek çok çalışma regresyon teknikleri uygulayarak klasik yaklaşımı uygulamıştır. Çok az çalışma doğrudan yabancı yatırım belirleyicilerini belirlerken Bayesgil model ortalama yöntemini kullanmış ve var olan bu çalışmalar ise kesit veri seti kullanmıştır. Bu çalışma Bayesgil model ortalama yöntemini panel veriye uygulayarak farklılaşmaktadır. Farklı model önselleri ve g-önselleri kullanılarak çeşitli Bayesgil model ortalama yöntemleri veri setine uygulanmıştır. Sonuçlar başlangıçtaki beklentilerle örtüşmüştür. Gayrisafi yurt içi hasıla, döviz kuru, ticarete açıklık, sivil özgürlük, globalizasyon, işçi verimliliği, yozlaşma, enflasyon ve politik haklar doğrudan yabancı yatırımın ana belirleyicileri olarak bulunmuştur. Bayesgil model ortalama tek bir regresyon modelini kullanmak yerine daha üstün bir yöntem olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Foreign direct investment (FDI) is a widely used instrument in the modern world by both governments and multinational companies (MNCs). MNCs employ FDI to expand sales, acquire resources and minimize competitive risks. On the other side governments prefer FDI to boost the economy in many dimensions such as growth, human capital, employment etc. Thus, investigating the determinants of FDI is crucial for MNCs to decide whether to make an investment and for governments to policy making. Bayesian model averaging (BMA) is a method that can be used for model selection especially when the number of explanatory variables is high. BMA facilitates all the possible regression models and allows considering all significant models. In that way it provides more efficient and more convenient result rather than relying on only single model. In this study, BMA is employed to reveal the determinants on FDI in 15 developing countries from 3 continents over the period of 1995-2011. Most of the studies dealing with determinants of FDI use the classical approach by using regression techniques. Very few studies used BMA for exploring determinants of FDI and they used cross-sectional data. This study differs from them by applying BMA in a panel data context. Different BMA models are employed based on different model priors and g-priors. Results matched with the initial expectations. GDP, exchange rate, trade openness, civil liberty, globalisation, labor productivity, corruption, inflation and political rights are found as the main determinants of FDI. BMA is found to the superior over using a single regression model.