Dinamik programlama ve istatistiksel bazlı uygulamalar
Dynamic programming and statistical practises
- Tez No: 432169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATIF AHMET EVREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kıt kaynakların etkin kullanımı felsefesini esas alan yöneylem araştırması kapsamında incelenen modellerden biri olan dinamik programlama, oldukça geniş bir yelpazede uygulama alanı içermektedir. Problemi daha küçük alt bölümlere ayırma yolunu seçmesi ve hem deterministik hem de olasılıklı modellerde çözülebilme imkanı sağlaması dinamik programlamanın dikkat çeken özelliklerindendir.Tez çalışmamda,yöneylem araştırması tekniği ışığı altında çözümler sunan dinamik programlama konusunda çalışma yapılmıştır. Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, literatür özeti, tezin amacı ve hipotez başlıklarından oluşmaktadır. İkinci bölümde, yöneylem araştırmasının tarihsel gelişimi ve tanımı yer almaktadır. Üçüncü bölümde, dinamik programlama konusu;yöntemin doğuşu, tanımı, çözüm yöntemleri, çeşitleri, yapısı-formülasyonu,geçerlilik özellikleri, avantaj ve dezavantajları ile detaylandırılmıştır.Dördüncü bölümde, literatürde sıklıkla karşılaşılan dinamik programlama uygulamaları deterministik ve olasılıklı modellerde incelenmiştir. Beşinci bölümde ise gemi inşa faaliyetinde bulunan bir fabrikada işçi alımı stratejisi dinamik programlama yöntemi ile değerlendirilmiştir. Altıncı bölümde yapılan araştırma ve uygulamaların sonuçları ile yorum-öneriler yer almaktadır. Dinamik programlama çözüm sonuçları Excel ve Lingo programları kullanılarak desteklenmiştir. Anahtar kelimeler; dinamik programlama, deterministik dinamik programlama, olasılıklı dinamik programlama
Özet (Çeviri)
Dynamic programming is a branch of operation research which bases on the methodology of effective usage of scarce sources.It separates the problem into small parts. Also the capability of solving both deterministik and stocastic models is a critical feature of dynamic programming. In my thesis,dynamic programming that is a parti of operation research methodology is investigated.The thesis has six parts. The first parti includes summary of literature,the aim of thesis and the hypothesis. The historical evolution and definition of operation research is given in the second part. In the third part,I discuss dynamic programming details;birth of the method,definitions,procedures of solutions,kinds,formulations,attiributes of validity,advantages and disadvantages.In the fifth part,the strategy of employing workers in a factory of vessel construction is analyzed with dynamic programming. The last part includes the results of investigation with comments and suggestions.The solutions are provided with the help of Excel and Lingo programs.