Basınçlı akifer parametrelerinin bulunması için alternatif yöntem uygulaması ve farklı modellerle karşılaştırılması
An alternative aplication for confined aquifer parameter identification and comparision with different models
  1. Tez No: 432170
  2. Yazar: EYÜP ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN BİRPINAR, PROF. DR. ZEKAİ ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Yeraltı suyu kuyularında gerçekleştirilen zaman-düşüm ve/veya mesafe-düşüm ölçümlerini kullanarak, akifer parametrelerini belirleyebiliriz. Yeraltı suyu çalışmalarında akiferlerin depolama ve iletkenlik parametrelerinin tespiti çok önemlidir. Uzmanlar bu parametreleri elde ettiklerinde, hidrolik yapıların planlama, tasarım, işletme ve bakım faaliyetlerini etkin şekilde yapabilirler. Farklı akifer tiplerinde akifer parametrelerini tahmin etmek için literatürde pek çok araştırma mevcuttur. Bunlar içerisinde basınçlı akiferlerle ilgili yapılan çalışmaların sayısı diğer çalışmalara göre kayda değer miktarda fazladır. Küçük çaplı kuyular için akifer parametrelerinin bulunmasına bağlı modeller ağırlıktadır. Bu modellerde genelde akifer malzemesinin homojen ve izotrop olduğu kabul edilmiştir. Malzemenin homojen ve izotrop olmaması durumuda akifer parametrelerinin belirlenebilmesi için yapılan araştırmaların sayısı azdır. Bu tez çalışmasında, homojen ve izotrop olmayan ortamlarda, kullanılan yeni alternatif yöntem tez yazarının da içinde bulunduğu bir grup araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Chaj Doab ve Qude Korendijk arazi verileri kullanılarak farklı bölgeler için akifer parametreleri belirlenmiştir. Daha sonra literatürde yaygın şekilde kullanılan modeller ile bu tezde yeralan alternatif yöntem karşılaştırılmıştır. İlk bölümde, yeraltı suyu konusuna genel bir giriş, literatür araştırması, tezin amacı ve hipotez yeralmaktadır. İkinci bölümde, gözenekli ortam, doygun tabaka türleri, akifer özellikleri, yeraltı suyu terimleri, akımın zaman sınıflandırması, akifer türleri ve su kuyularından söz edilmektedir. Hidrolik eğim, darcy kanunu, süreklilik denklemi, yeraltı suyu akım ve kuyu kabulleri, limit şartları, dengeli ve dengesiz akifer sınamaları üçüncü bölümün konularıdır. Basınçlı akifer modellerinden bazıları dördüncü bölümde sunulmuştur. Beşinci bölümde arazi verileri değerlendirilmiştir. Altıncı bölümde, yeni alternatif yöntem ve farklı modeller yardımıyla akifer iletkenlik ve depolama katsayıları belirlenmiştir. Son bölümde ise tüm model sonuçları karşılaştırılarak tez sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aquifer parameters can be obtained by using time-drawdown and/or distance-drawdown measurements in pump testing in wells. In groundwater studies, identification of storativity and transmissivity coefficients are very important. By determining these parameters experts can plan, design, operate and maintain hydraulic structures efficiently. There are variety of researches in literature in subject of aquifer parameters identification for different types of aquifer. The number of confined aquifer researches is considerably higher than others in all literature researches. Related to small well's hydraulics and aquifer parameter identification models numbers are in confined aquifers rather higher in literature. General consideration for aquifer material is assumed as homogeneous and an isotropic. The research numbers for identification aquifer parameters are very low in case of heterogeneity aquifer material. In this thesis, presented methodology is developed by a group of researchers including thesis author. Aquifer parameters were determined by using Chaj Doab and Qude Korendjik observation data. Widespread models in literature were compared with presented method in this thesis. In the first part, general comments for groundwater is summarized then, literature researches and aim of this thesis is emphasized. In the second part, the subject of porous media, saturated types of layers, aquifer properties, groundwater terms, flow-time classification, aquifer types and water wells are mentioned. Hydraulic gradient, Darcy law, continuity equation, assumption of groundwater flow and wells, limit conditions, steady and unsteady aquifer tests are subject of third part. Some of confined aquifer models are presented in fourth part. In fifth part consist of observed data evaluation. The transmissivity and storativity coefficients were determined by using an alternative methodology and other models in sixth part. Outcomes and suggestions were realized by comparing an alternative methodology and consequences of other model results in final part.