Doğal afet zararlarının azaltılmasında mimarlık eğitiminin yeri
The role of architectural education in natural disaster mitigation
  1. Tez No: 432173
  2. Yazar: FATMA ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Yapı tasarımı ve uygulamasının lider rolündeki mimarlık mesleği, bu misyonu sebebiyle büyük sorumluluk taşımaktadır. Doğal afet zararlarının azaltılması konusunda bilinçli mimarların yetişmesi zorunluluğu da buradan doğmaktadır. Bu konunun en temel noktası da mimarlık eğitimidir. Mimarlık eğitiminde değerlendirilecek bu ölçütler, tasarım yaptıkları bölgenin doğal afet risklerinin farkında olan mimarlar yetiştirilmesini ve yaşanan kayıpların azalmasını sağlayacaktır. Bu durumun mevcut halinin belirlenmesi için bu çalışmanın ikinci bölümünde Türkiye, Amerika, Japonya ve İtalya'da doğal afet yaklaşımları incelenmiştir. Türkiye'de afet kavramlarının nasıl tanımlandığı, afetlerin nasıl sınıflandırıldığı, bununla birlikte afet yönetiminde öncü ülkeler olan Japonya ve Amerika'nın değerlendirmeleri incelenmiş, Türkiye ile benzer doğal afetleri yaşayan İtalya'nın afet sınıflandırmaları araştırılmıştır. Dünyada ve Türkiye'de son yıllarda meydana gelen önemli doğal afetler ve yarattığı kayıplar incelenmiş, doğal afetlerin yol açtığı zararların tedbir alınmadığı takdirde ne derece büyük olabileceği gösterilmiştir. Üçüncü bölümde belirtilen ülkelerin mimarlık lisans düzeyi eğitim programlarında doğal afetlerle doğrudan ilgili / içeriğinin bir bölümü ilgili / ilgisiz ders oranları belirlenerek Türkiye ile karşılaştırmalı bir analizi oluşturulmuştur. Ayrıca aynı ülkelerin mimarlık yetkisi alma süreçleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde mimarlık lisans öğrencileri, mimarlık lisans mezunları ve mimarlık bölümü öğretim görevlileri ile bir anket çalışması yapılarak, bu konudaki değerlendirmeler belirlenmiş, öneriler alınmıştır. Mimarlık mesleğinin doğal afet zararlarının azaltılmasında daha etkin hale gelmesi için mimarlık eğitiminde yapılabilecek yenilikler beşinci bölümde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the leading role in implementation and building design, the architectural profession, has a great responsibility because of this mission. Educating architects about natural disaster mitigation is an obligation, because of that conscious. The most basic point of this topic is architectural education. The criteria will be evaluated in architectural education, will be resulted that architects who are aware of natural disaster risks in their work region; will lead to a reduction of the losses. This determination of the current state of the situation in the second part of this study for Turkey, the USA, Japan and Italy in natural disaster approaches were investigated. For Turkey, the concept of disaster defined and classified, also leading countries in disaster management-natural disasters (Japan and America). Similar assessments of the disaster examined with Turkey and Italy disaster classification completed. In recent years, major natural disasters in the world and Turkey are examined and the measure of damages for losses caused by natural disasters and created by taken unless it is shown that the degree can be large. In the third section, the architecture of natural disasters in the countries mentioned in undergraduate and master science level training programs directly related to the / content to a portion of related / unrelated rates determined with the Turkey and a comparative analysis of the course was created. The architecture also has investigated the process of obtaining the authority of the same countries. In the fourth chapter, architecture students of architecture degree and a Bachelor of architecture with faculty members in the department designated a survey is done and evaluations on this subject, suggestions were taken. To become more effective in reducing natural disaster losses of the profession of architecture, architectural education is stated in the fifth chapter of innovations that can be made.