Deprem sonrası kurulacak portatif acil yapı türlerinin çift tabakalı yüksek basınçlı pnömatik konstrüksiyonlarla oluşturulmasında yapısal elverişlilik kriterlerinin belirlenmesi
- Tez No: 109630
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ YESÜGEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
n ÖZET İnsanlar tarih boyunca doğal olaylarla karşılaşmışlar, gelişmişlik düzeylerine, sosyo ekonomik, teknolojik gelişmelerine bağlı olarak bu olaylarla başa çıkmaya çalışmışlar, başarısız oldukları zaman bu olaylar doğal felaketlere dönüşmüştür ve dönüşmektedir. Depremler en fazla can, mal kaybına yol açan ve yapısal hasara neden olana doğal afettir. Deprem sonrası afete uğrayanlara barınak sağlanması en önemli sorundur. Bu soruna çözüm bulmak amacıyla bu güne kadar ülkemizde ve dünyada deprem sonrası için çeşitli konut uygulamaları yapılmıştır. Bu bağlamda, bu tezin ilk bölümde, deprem sonrası dönemlerde ortaya çıkan acil barınma sorunlarına değinilmiş olası bir alternatif çözüm önerisinin incelenmesi amaçlanmıştır. ikinci bölümde, deprem olayı tanımlanmış ve depreme neden olan etkenler ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde, Türkiye'de deprem olgusu ele alınmıştır. Bu kapsamda depremlerin, ülkeyi ne yoğunlukla etkilediği incelenmiş ve toplumsal, psikolojik ve ekonomik etkileri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, Türkiye'de deprem bölgelerindeki iskan sorunları ele alınmış ve bu alanlardaki yapılaşmalar üzerindeki deprem etkisi anlatılmıştır. Deprem bölgelerinde yapılaşma konusunda deprem öncesi zararların azaltılmasına yönelik çalışmalar ve afet zararlarının azaltılamamasmın nedenleri ve deprem sonrası döneme ilişkin sorunlar acil yardım, rehabilitasyon ve yeniden yapım aşamaları kapsamında incelenmiştir.m Beşinci bölümde, deprem sonrası kurulacak acil yapı türleri, niteliksel ve niceliksel yönden ele alınmıştır. Bu incelemeler doğrultusunda deprem sonrası kurulacak acil yapı türünün ne çeşit kriterlere sahip olması gerektiği ortaya konulmuştur. Altıncı bölümde, depremden hemen sonra kurulacak bazı acil yapı türleri ana hatlarıyla ele alınmıştır. Yedinci bölümde, şişme yapıların ( pnömatik ), davranışsal ve yapısal analizleri her yönü ile incelenmiştir. Sekizinci bölümde, yapılan bu çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre, deprem bölgelerinde acil durumlarda kurulacak çift tabakalı yüksek basınç altında çalişan bir pnömatik sistem önerisi hazırlanmıştır. Sonuç bölümde ise, tez kapsamında incelenen bölümlerin genel bir değerlendirmesi yapılarak, elde edilen sonuçlar belirtilmiştir. Mi, i? 09,$' e'"
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Through their history, human beings had met natural events. They had tried to succeed with through their socio-economic levels and technological development, when they had failed these; natural events had turned into disasters. Earthquakes are the most effective natural disaster that causes human life and property loss. The most important problem is to ensure shelter to the people whose shelters are demolished after an earthquake. Until today various applications are made after earthquakes in our country and around the world. In the first part of this thesis, emergency shelter problems occurred after earthquakes are defined and the alternative solutions are produced for these problems. In the second part earthquake is defined and the factors that causes earthquake is brought up. In the third part earthquakes in Turkey are explained. From this point of view, how the earthquakes effect the country is investigated and the psychological, social and economical effects of earthquakes are defined. In the fourth part, the problems with providing housing, in the earthquake areas, in Turkey is explained and the earthquake effects on the buildings in this areas is explained, too. In the earthquake areas, to increase the damages before earthquake, the study about this topic is occurred, and the problems such as emergency help and rehabilitation after the earthquake is investigated by the rebuilding conditions.In the fifth part, title emergency building types, which are set after the earthquake is, defined by the side of quality and quantity. After this investigations what properties the emergency buildings must have is explained. In the sixth part, the emergency buildings after earthquakes are explained by the main characteristics. In the seventh part, the behavior and structural properties of pneumatic structures are investigated. In the eighth part, according to the conclusions after this study and research, the suggestion about high-pressure inflated dual walled structure system is prepared and it is explained together with drawings. In the conclusion part, a general evolution of the parts studied in the thesis done and obtained results are given.