GNSS deformasyon ağlarında duyarlılık analizi
Sensitivity analysis of GNSS deformation networks
- Tez No: 432229
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Duyarlılık, konum değişimlerinin test edilmesi için oluşturulan hipotezlere ilişkin dağılımların dışmerkezlik parametresi ile ölçülmektedir. Dışmerkezlik parametresi, deformasyon ağının deterministik ve stokastik yapısı ile birlikte beklenen deformasyonlara bağlı bir fonksiyon olduğundan ortaya çıkarılabilen en küçük deformasyon sınır değerlerinin tanımlanmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada, dışmerkezlik parametresi ile ölçülen duyarlılığın, GNSS gözlem süresi ile olan ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, 15 TUSAGA-Aktif Ağı noktalarından oluşan bir GNSS ağında 2011-2013 yılları arasında her yıl için üç günlük tekrarlı olan ve farklı gözlem sürelerine (t=4, 6, 12, 24 saat) ilişkin veri grupları Bernese 5.2 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Belirtilen yıllarda elde edilen veri setinden üretilen gruplar için konum değişim modelleriyle hesaplanan dışmerkezlik parametrelerinin karşılaştırılması sonucunda, gözlem süresi ile dışmerkezlik parametresi arasında doğrusal bir ilişkinin olduğu gösterilmiştir. Noktalara ilişkin ortaya çıkarılabilir yer değiştirmenin GNSS gözlem süresine bağlı değiştiği ve GNSS gözlem süresi attıkça değerlerin küçüldüğü belirlenmiştir. Ayrıca, konum doğruluğunun GNSS gözlem süresi ile olan ilişkisinin yıllara göre nasıl değiştiği araştırılmıştır. Nokta konum doğruluğu baz uzunluğuna ve GNSS gözlem süresine bağlı olarak modellendirilmiş ve elde edilen sonuçlara göre, konum doğruluğunun GNSS gözlem süresi ile ilişkili olduğu ve GNSS gözlem süresi arttıkça konum doğruluğunun da arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Sensitivity is measured with the non-centrality parameter of the statistical hypotheses. The non-centerality parameter is based on the deterministic and stochastic properties and expected deformation. Therefore, it may provide the minimum detectable deformation limit values. In this study, the relation between the duration of the GNSS observing time and the sensitivity measured with the non-centrality parameters is investigated. For this aim CORS-TR network in Turkey with 15 stations is used. The data with 4h, 6h, 12 h and 24 h observing session duration in three sequential days of 2011, 2012 and 2013 were analyzed with Bernese 5.2 GNSS software. Comparing the non-centrality parameters of each yearly data set for a displacement model, a linear relationship between the session-duration time and the non-centrality parameter is observed. A linear relationship between the observing session duration and the minimum detectable displacement is observed and the minimum detectable displacement for a station decrease when the distance to the fixed station increases. Then relationship with the position accuracy of the GNSS observation session by years is investigated. The relation between position accuracy and GNSS observing time is determined.