İnverter klima akıllı etkileşim sistem tasarımı
Inverter air conditioner intelligent system design
- Tez No: 432230
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bilgisayarların gündelik hayatın bir parçası olmasıyla birlikte insan-bilgisayar etkileşimi önem kazanmaya başlamıştır. Geleneksel insan bilgisayar arayüzleri olan klavye, fare gibi aygıtlar yaygın olarak kullanılmasına rağmen kullanıcı ile bilgisayar arasındaki bilgi ve komut akışını sınırlamaktadır. Son dönemlerde jestler sadece çevre ve insanlar arası iletişimde değil, insan-makina iletişimde de önemli bir role sahip olmaya başlamıştır. Jestlerin ne anlama geldiği ve nasıl bir bilgi taşıdığı alanındaki çalışmalar gün geçtikçe insan-makina arayüzü (iletişimi) çalışmalarında daha fazla yer almaya başlamıştır. İnverter klima ile insanların iletişimi yaygın olarak kontrol kumandaları ile sağlanmaktadır. Literatürde kumandalar dışında insan jestleri ile inverter klimaların kontrolü ile ilgili birçok çalışma bulunmaktadır. Fakat insan jestlerinin tanınmasında kullanılan algoritmaların çoğu, işlem sürelerinin uzunluğu nedeniyle gerçek zamanlı sistemlerde kullanmaya uygun değildir. Bu çalışmada el jestinin tanınması amacı ile görüntü işleme teknikleri ve filtreleri ile deri rengi tespiti ve Yönlü Gradyanlar Histogramı(YGH) algoritması kullanılmıştır. Daha sonra elde edilen görüntüler yapay sinir ağına giriş olarak verilerek el jestinin hareketi anlamlı hale getirilmiş ve inverter klimada % 90 civarı başarı ile sıcaklık ve fan ayarları kontrolü sağlayan bir algoritma geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As the computers are becoming a part of people's daily lives, human-computer interaction has started to gain more importance. Even though the traditional human computer interfaces like the keyboards and mouses are used frequently, they are making the information and command flow limited. Recently, gestures are not only gaining a more important role in the environment-human relations but also in human-machine communications as well. The studies on the meaning of the gestures and what kind of information they carry are increasing their places in researches on human-machine interface communication. The communication of humans are mainly provided via remote controls with inverter air conditioners. In addition to the remote control, there are various studies on human gestures and control of inverter air conditioners in the literature. However, most of the algorithms used in human gesture recognition are not suitable for the real-time systems due to the length of their process durations. In this study, Histogram of Oriented Gradients (HOG) algorithm is used along with the skin color detection made via image processing techniques applied in order to the recoginition of hand gestures. After then, the hand gestures have made meaningful as the obtained images are given as inputs to artificial neuron network and an algorithm, which ensures fan and temperature settings with 90% success level in inverter air conditioners, is developed.