Reisdere-Germeyan (Karaburun yarımadası-İzmir) çevresinde yüzeyleyen triyas yaşlı karbonat istifinin biyostratigrafik özellikleri
Biyostratigraphic features of the triassic carbonate sequence of gerence formation in the areas of Reisdere and Germeyan (Karaburun peninsula, Cesme-Izmir)
  1. Tez No: 432242
  2. Yazar: ESMA AYVATOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ MURAT KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma Gerence Formasyonunun Halkapınar (Germeyan) ve Beledcin Dere (Reisdere) lokasyonlarındaki“Skitiyen”-Orta Anisiyen biyostratigrafisini anlatır. 500 m kalınlığındaki Gerence Formasyonu Halkapınar ve Beledcin dereler çevresinde Başkıriyen Alandere Formasyonu'nu uyumsuz olarak üzerler. Halkapınar Dere çevresinde yersel olarak kırıntılı temel kayaları üzerinde bir yerdeğiştirme dokanağıyla bulunur. Formasyon çamurtaşı, kumtaşı, çört çörtlü kireçtaşı düzeyleri içeren kireçtaşlarıyla temsil edilir ve her iki tip kesitte de Camiboğazı Formasyonu'nun Laleköy Üyesi tarafından uyumlu olarak üstlenir (İşintek, 2002). Halkapınar deresi tip kesitinin en alt ve orta bölümlerinde orta, kalın katmanlı kireçtaşları, çamurlu ve çörtlü kireçtaşları ve kırmızı çört düzeyleri bol miktarda radyolarya ve pelajik bivalvia fosilleri içermesine rağmen bir kaç ramiform konodont dışında fosil elde edilememiştir. Kesitin en üst seviyelerinde Camiboğazı Formasyonu'nun Laleköy Üyesi ile Gerence Formasyonu'nun geçiş katmanları ise radyolaryalı ve pelajik bivalvli, ammonitli kumlu, çamurlu kireçtaşı ara-katmanları ve gastropodlu, krinoidli, foraminiferli algli kireçtaşlarından oluşur. Bu kireçtaşları Diplopora sp., Oligoporella sp. dasyclad alglerin yanı sıra Endotebanella kocaeliensis (DAĞER), Endotebanella sp., Endotriadella sp., Reophax? sp., Trochammina sp., Pilammina praedensa UROSEVIC, Glomospirella? grandis (SALAJ), Variostoma sp., Lagenid foraminiferler, Duostominidae (A), Duostominidae (B), Duostominidae (C), Duostominidae (D), ve Hoyenella sp.'den oluşan bir fosil topluluğu içerir. Halkapınar kesitinden elde edilen Endotebanella kocaeliensis (DAĞER) ve Pilammina praedensa UROSEVIC türleri Gerence Formasyonu'nun yaşının Orta Anisiyen ve/veya öncesi olduğuna işaret eder. Formasyonun alt seviyelerinden elde edilen Kamuellerella GEDİK konodont cinsi formasyonun bu seviyelerinin Alt Anisiyen yaşında olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
In this study, The“Scythian”-Middle Anisian biostratigraphy of the Gerence Formation is established at the localities of Halkapınar (Germeyan) and Beledcin Dere (Reisdere). The 500 m thick Gerence Formation overlies unconformably the Bashkirian Alandere Formation. Around Halkapınar Dere, this formation also covers locally the clastic basement, showing a displacement plane. The Formation is represented by limestones, mudstone, sandstone, chert, cherty limestone and is overlain conformably by the Laleköy Member of the Camiboğazı Formation in the two measured sections (İşintek, 2002). At the Halkapınar Dere section, the lowermost and middle parts of the Gerence Formation consists mainly of medium to thick bedded limestone, muddy and cherty limestone and beds of red chert. The section yields pelagic bivalves, radiolarians and few ramiform conodonts. In the uppermost part of the Gerence Formation, the transition to the Laleköy Member of the Camiboğazı Formation, the sequence contains radiolarians, pelagic bivalves and ammonoids. The sandy, muddy limestone inter-beds comprise gastropod, crinoid, foraminifer, algae bearing limestones. In the limestones, the dasycladacean algae Diplopora sp. and Oligoporella sp. occur as well as a foraminiferal fauna of Endotebanella kocaeliensis (DAĞER), Endotebanella sp., Endotriadella sp., Reophax? sp., Trochammina sp., Pilammina praedensa UROSEVIC, Glomospirella? grandis (SALAJ), Variostoma sp., Lagenid foraminifers, Duostominidae (A), Duostominidae (B), Duostominidae (C), Duostominidae (D), and Hoyenella sp. The foraminifera Endotebanella kocaeliensis (DAĞER) and Pilammina praedensa UROSEVIC in the Halkapınar section reflect a Middle Anisian and/or slightly older age to the Gerence Formation. The conodont genus Kamuellerella GEDİK, identified for the first time in the Gerence Formation of Karaburun Triassic corroborate a Lower Anisian age.