Çatal dağı (Balıkesir) Karşıyaka Şefliğine bağlı alanda yayılış gösteren staphylınınae altfamilyası (Coleoptera:Staphylinidae) türleri üzerinde çukur tuzak temelli faunistik ve sistematik araştırmalar
Faunistic and systematic researches based on the pitfall trap method on the species of Staphylininae subfamily (Coleoptera:Staphylinidae) which spread on the area related to Catal mount (Balikesir), KarSiyaka Chieftaincy, Turkey
- Tez No: 432263
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAKİN VURAL VARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Marmara Bölgesinde yer alan Balıkesir İli, Susurluk, Çatal Dağı, Karşıyaka yöresinde yayılış gösteren Staphylininae (Coleoptera: Staphylinidae) altfamilyasına ait türlerin belirlenmesini hedefleyen bu çalışmada, 2011-2012 yılları Mayıs ve Aralık ayları arasında, 12 lokalitede, çukur tuzak yöntemi kullanılarak, iki haftalık aralıklarla örneklemeler yapılmıştır. Bu çalışmanın sonunda; üç tribusa ait yedi cins ve sekiz altcinse ait 12 tür belirlenmiştir. Çalışma sonunda belirlenen bir tür Gabrius Stephens, 1829; dört tür Ocypus Leach, 1819; bir tür Othius Stephens, 1829; iki tür Platydracus Thomson, 1858; iki tür Quedius Stephens, 1829; bir tür Gyrohypnus Leach, 1829 ve bir tür Xantholinus Dejean, 1821 cinsine aittir. Ocypus ottomanus Fauvel, 1900 ve Platydracus chalcocephalus (Fabricius, 1801) türleri Balıkesir İli lokal faunası için ilk kez kaydedilmiştir. Diğer türler ise Balıkesir İlinden önceki çalışmalarla bildirilmiş olup, Susurluk yöresinden ilk kez kayda geçmiştir. Bu çalışmada, belirlenen türlere ait sistematik ve faunistik bilgiler ile birlikte ekolojik notlara da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to determine the species of Staphylininae (Coleoptera: Staphylinidae) subfamily spread on Susurluk, Çatal Mount, Karşıyaka Province of Balıkesir in Marmara Region of Turkey, the samples are taken from 12 localitites per two weeks using the pitfall trap method in between May and December months during 2011-2012. As the result of this study, 12 species belonging to three tribus, seven genus and eight subgenus were determined. The tribus consist of; one species Othiini, two species Xantholinini and nine species Staphylinini, of which the subtribus are six species Staphylinina, two species Quediina and one species Philonthina. As the result of this study determined species belong to; one species Gabrius Stephens,1829; four species Ocypus Leach, 1819; one species Othius Stephens,1829; two species Platydracus Thomson, 1858; two species Quedius Stephens, 1829; one species Gyrohypnus Leach, 1829; one species Xantholinus Dejean, 1821. The species Ocypus ottomanus Fauvel, 1900 and Platydracus chalcocephalus (Fabricius, 1801) are recorded for the first time for the local fauna of Balıkesir city. Other species have been reported in previous studies of the Balıkesir Province, is the first time in history record from the Susurluk region. In this study, systematic and faunistic information belonging to the determined species are given with ecological notes.