Çamköy barajı fitoplankton ekolojisi
Phytoplankton ecology of Camköy dam
- Tez No: 432262
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çamköy Baraj Gölü fitoplankton ekolojisi ve bazı fizikokimyasal parametreler Nisan 2015-Ocak 2016 tarihleri arasında mevsimsel olarak alınan örneklerle incelenmiştir. Çamköy Barajı bir borlu atıksu barajı olmakla beraber bu araştırma atıksu barajlarında yapılan ilk çalışmadır. Çamköy Baraj Gölü fitoplanktonunda Bacillariophyta, Chlorophyta, Euglenophyta, Cyanobacteria, Miozoa ve Charophyta divizyolarına ait 44 takson tespit edilmiştir. Tespit edilen 44 taksonun; 31'i Bacillariophyta, 4'ü Chlorophyta, 3'ü Cyanobacteria, 3'ü Euglenophyta, 2'si Mioza ve 1'i Charophyta divizyosuna aittir. Tespit edilen taksonların % 70'ini Bacillariophyta, %9'unu Chlorophyta, %7'sini Cyanobacteria, %7'sini Euglenophyta, %5'ini Miozoa ve %2'sini Charophyta divizyosu oluşturmuştur. Tüm çalışma boyunca tür sayısı ve yoğunluğu bakımından Bacillariophyta divizyosuna ait algler dominant grup olmuştur. Chlorophyta subdominant grup olmuş ve bu iki grubu sırasıyla Cyanobacteria, Euglenophyta, Mioza ve Charophyta takip etmiştir. Araştırma süreci boyunca Navicula digitoradiata, Surirella ovata ve Nitzschia amphibia en sık rastlanan taksonlar olmuştur. Çamköy Baraj Gölü'nde sıcaklık 8,7-24,8°C, pH 8,59-9,24, elektriksel iletkenlik 736-2237 µs/cm, çözünmüş oksijen 7,40-10,84 mg/L, ORP 4,7-21,4 mV, AKM 2,1-28,9 mg/L, klorofil-a 4,81-9,32 µg/L değerleri arasında değişim göstermiştir. Ayrıca barajın bor değerleri 689.0±3.8 mg/L ile 554.0±14.2 mg/L arasında değişim göstermiştir. Biyohacim miktarı 96445 hüc./ml ve biyokütle miktarı 0,1 g/l olarak hesaplanmıştır. Bacillariophyta 77949 hüc./ml ile toplam hücre yoğunluğunun %81'ini oluşturmuş ve 23550 hüc./ml ile Navicula digitoradiata dominant tür tespit edilmiştir. Yapılan araştırma sonucu, genel olarak organizma yoğunluğu bakımından fakir olan ve hafif alkali suları tercih eden bir fitoplankton topluluğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The phytoplankton ecology and physicochemical parameters were studied between April 2015 and January 2016 in Çamköy Reservoir. Although is a boron wastewater of the Çamköy Dam in this research wastewater is the first study of the dam. A total of 44 taxa belonging to Bacillariophyta, Chlorophyta, Euglenophyta, Cyanobacteria, Mioza and Charophyta were identified in the phytoplankton. Identified 44 taxa are respectly, 31 Bacillariophyta, 4 Chlorophyta, 3 Cyanobacteria, 3 Euglenophyta, 2 Mioza and 1 Charophyta belong to these division. Identified taxa are respectly constituted the following divisions, % 70 Bacillariophyta, %9 Chlorophyta, %7 Cyanobacteria, %7 Euglenophyta, %5 Mioza and %2 Charophyta. Considering the number of taxon and abundancy, members of Bacillariophyta have been the most dominant algae division throughout the study. Chlorophyta was to be found the sub-dominant group and these two groups were subsequently followed by Cyanobacteria, Euglenophyta, Mioza and Charophyta. It the most common taxa have been Navicula digitoradiata, Surirella ovata and Nitzschia amphibia throughout the study. Temperature, pH, electrical conductivity, dissolved oxygen concentration, ORP, AKM, chlorophyll-a of Çamköy Dam Lake ranged from 8,7 to 24,8°C, 8,59 to 9,24, 736 to 2237 µs/cm, 7,40 to 10,84 mg/L, 4,7 to 21,4 mV, 2,1 to 28,9 mg/L, 4,81 to 9,32 µg/L respectively, during the research period. Also the dam values of boron ranged from 689.0 ± 3.8 to 554.0 ± 14.2 mg / L. Calculated as biovolume amount of 96445 cell/ml and the amount of biomass of 0,1 g/l. Bacillariophyta 77949 cell/ml formed %81 of the total cell density and 23550 cell/ml with Navicula digitoradiat dominant species were identified. The results show that the reservoir was, generally poor in terms the density of organisms and the phytoplankton community prefered slightly alkaline waters.