Borlu atıksulardan Bigadiç zeoliti kullanılarak sertlik ve bor gideriminin optimizasyonu
Optimization of removal boron and hardness by using Bigadic zeolite from waste water containing boron
  1. Tez No: 432266
  2. Yazar: ELİF ÇALGAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF ÖZMETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yapılan bu çalışmada, Bigadiç klinoptilolitinin ham, NaOH ile modifiye edilmiş ve HCl ile modifiye edilmiş formlarıyla, içeriğinde bor ve sertlik bulunan atık suyun arıtılması çalışılmıştır. Çalışmalarımızda Yanıt Yüzey Yöntemi (YYY) kullanılarak optimum şartlara ulaşmak hedeflenmiştir. Doz, süre, sıcaklık ve seyreltme oranı bağımsız değişkenler olarak seçilmiş, YYY ile bulunan optimum koşullarda deneyler yapılarak, yüzde giderim verimleri ve adsorbentlerin optimum adsorplama kapasiteleri hesaplanmıştır. Sonuçta, ham klinoptilolit, NaOH ile modifiye edilmiş klinoptilolit ve HCl ile modifiye edilmiş klinoptilolitin birbirlerine üstünlükleri tartışılmıştır. NaOH ile modifiye edilmiş klinoptilolitle yapılan işlemlerde en iyi sonuçlar elde edilmiştir. Optimum koşullarda, NaOH ile modifiye edilmiş klinoptilolit çalışmaları sonucunda toplam sertlik için %96,96, kalsiyum sertliği için %94,4 ve bor için %52,23 giderim verimine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, natural clinoptilolite of Bigadiç, modified clinoptilolite with HCl and modified clinoptilolite with NaOH for purification of waste water which containing high amounts of boron and hardness were studied. It was intended to reach optimum conditionals by using Response Surface Methodology (RSM). Dose, time, temperature and dilution were chosen as independent variables. The experiments made using the optimal conditions found by RSM. Percent removal efficiencies and optimum adsorption capacities of the adsorbent are calculated. As a result, natural Bigadiç clinoptilolite, modified clinoptilolite with NaOH and modified clinoptilolite with HCl superiority to others were discussed. The results of modified clinoptilolite with NaOH gave the best removal efficiencies and adsorption capacities. %96,96 removal efficiency for total hardness, %94,4 removal efficiency for calcium hardness and %52,23 removal efficiency for boron were obtained under optimum conditionals for clinoptilolite with modified NaOH.