Abdominal aort anevrizmalı hastalarda serum paraoksonaz aktivitesinin araştırılması
Investigation of serum paraoxonase activity in patients with abdominal aortic aneurysms
- Tez No: 432270
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ARSLAN, DOÇ. DR. ABDÜLKADİR ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
İnsan serum paraoksonaz (PON1) enzimi vücutta antioksidan özelliği gösteren en önemli enzimlerden biridir. Bu enzim sayesinde vücutta oluşan serbest radikaller etkisiz hale gelmektedir. Abdominal aort anevrizması, karın aortunun serbest radikaller ve diğer etkenler sonucu damarın kollajen ve elastik yapısını kaybedip kan basıncına dayanamayarak yırtılması sebebi ile sonu ölümle sonuçlanan bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip insanların serbest radikal seviyesinin yüksek olduğu daha önceden bilinmektedir. Buna karşılık yaptığımız araştırmada bu hastalığa sahip insanların kanlarında PON1 enzim seviyesinin ise düşük olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada hastaların kan serumundaki PON1 seviyesi polimorfizm türlemesi yapılarak belirlenmiş ve hastalığın enzim ile ilişkisi yakından incelenmiştir. Araştırmalarımız sonucu 56 hasta olgunun 23'ünün (%41,1) QQ, 23'ünün (%41,1) QR, 10'unun (%17,9) RR fenotipi gösterdiği bulunmuştur. Kontrol grubun ise 6'sının (%23,1) QQ, 8'inin (%30,8) QR, 12'sinin ise (%46,12) RR grubu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human serum paraoxonase enzyme (PON1) is one of the most important enzymes in the body with an antioxidant feature. Free radicals form in the body are defused by paraoxonase. Abdominal aortic aneurysm is a fatal illness because of the free radicals and other factors, blood vessels can lose its collagen and elastic structure on abdominal aorta thus the blood vessel cannot stand to blood pressure. It is previously known that human who had this illness, have high free radical level. According to our study, people who have this illness also have low level PON1 enzyme in their blood. In this research, patients' serum PON1 level was determined by making polymorphizm diversification, and illness-enzyme connection is examined closely. Our research indicated that 23 of 56 adult patients (%41,1) QQ, 23 of them (%41,1) QR, and 10 of them (%17,9) are RR phenotype. Moreover, it is determined that in our control group, 6 of them are (%23,1) QQ, 8 of them are on (%30,8) QR, and 12 of them are (%46,12) RR group.