Impact of potassium fertilizer in growth and yield of some pea (Pisum sativum L.) varieties under Sulaymaniyah–Iraq conditions
Süleymaniye-Iraq koşullarında potasyum gübrelemesinin bazı bezelye (Pisum sativum L.) çeşitlerinde büyüme ve verim üzerine etkisi
  1. Tez No: 432284
  2. Yazar: BEKHAL OMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL SARUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma; Süleymaniye Üniversitesi Ziraat Fakültesi Olyasan Araştırma İstasyonunda 2014-2105 kış ve ilkbahar 2015 yılında ise ilkbahar yetiştirme mevsiminde, dört farklı potasyum uygulamasının beş bezelye çeşidinde verim ve verim unsurlarına etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak düzenlenmiş, potasyum uygulamaları (0, 40, 60, 80 kg/ha) ana parselleri, bezelye çeşitleri (Avolla, Joneor, Sancho, Green sage, Mamoth) ise alt parselleri oluşturmuştur. Potasyum gübrelemesinin, büyüme karakterleri üzerine bitkide dal sayısı hariç tüm karakterlerde önemli bulunmuştur. Bitki kök özelliklerinin potasyum uygulamasına tepkisi kök uzunluğu ve nodül kuru ağırlığı hariç önemli bulunmuştur. Yine tohum verimi ve verim unsurlarının potasyum uygulamalarına etkisi önemli bulunmuştur. Çeşitler arasında kök taze ağırlığı, bitki başına nodül sayısı ve ağırlığı yönünden önemli farklılıklar belirlenmiştir. ilkbahar ekimlerinde potasyum uygulamaları bitkide dal sayısı, baklada tohum sayısı, bitkide biyolojik verim ve hasat indeksi dışında tüm karakterlerde önemli bulunmuştur. 80 kg K2O.ha-1 uygulamasının birçok karakterde en yüksek değer verdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of four potassium applications on five pea varieties for growth and yield components at Qlyasan Research Station, Faculty of Agriculture, University of Sulaimani during the winter season of 2014-2015 and spring season of 2015. Experiment was arranged using a factorial, split-plot design, within a randomized complete block design with three replicates, over two years. Potassium (0, 40, 60 and 80 kg K2O.ha-1) were assigned to main plots and cultivars Avolla, Joneor, Sancho, Green sage, Mamoth) to sub-plots. The effect of potassium fertilizer was significant for all growth characters except number of branches per plant. Root characters respond to potassium fertilizer significantly except the characters root length and nodules dry weight. Seed yield and all its components respond significantly to potassium applications. The growth characters plant high, number of leaves per plant and leaf width responds significantly to varieties effect. The root of fresh weight, number of nodules per plant and nodules dry weight were significant among cultivars. Regards to the second season, the effect of potassium fertilizer was significant in all studied characters except number of branches per plant, number of seeds per pod, biological weight per plant and harvest index. Potassium level of 80 kg K2O.ha-1 showed superior value for most of studied characters.