The ontological status of possible worlds
Olanaklı dünyaların varlıksal statüsü
- Tez No: 43229
- Danışmanlar: PROF.DR. TEO GRÜNBERG
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
oz Olanaklı Dünyaların Varlıksal Statüsü AKINCI, Semiha Doktora tezi, Felsefe Tez Yöneticisi: Prof.Dr.Teo GRÜNBERG Grtak Tez Yöneticisi: Prof.Dr. Ahmet ÎNAM Ağustos, 1995, 177 sayfa. Tez çalışmamda iki amacımı gerçekleştirmeye çalıştım. îlk olarak olanaklı dünyaların varlıksal statüsü konusundaki yaklaşımların şemasını çıkardım. Bütün bu yaklaşımları bu şema doğrultusunda aralarında kıyaslama yaparak inceledim. Böyle bir şema daha önce yapılmadığı için bundan sonraki çalışmalarda yardımcı olacağı kanısındayım. İkinci olarak David Lewis' in olanaklı dünyalar konusundaki yaklaşımına ağırlık verdim, çünkü Lewis' in aktüel dünya ve olanaklı dünya ayrımı daha önce hiç raslanmamış bir ayrımdır ve bu yaklaşım konunun anlaşılması ve açıklığa kavuşması açısından önemli bir yaklaşımdır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Ontological Status of Possible Worlds AKINCI, Semiha Ph.D. in Philosophy Supervisor: Prof.Dr.Teo GRÜNBERG Co. Supervisor: Prof.Dr. Ahmet Inam August, 1995, 177 pages. In this dissertation, I try to realize two things. First, I have classified various different approaches to the ontological status of possible worlds, making comparison between these approaches. This is important because this hasn't been done before. Second, I have evaluated David Lewis's approach. I concentrated on David Lewis because, at first glance his distinction between actual and possible is very unusual. This distinction is a key to clarify the issue of the ontological status of possible worlds. Key worlds: possible worlds sematics, possible, actual, modal logic, ontology, validity, truth, S-5 modal system, symmetry, reflexivity, transitivity, de- re, de-dicto, necessity, possibility, modal, non- modal, conventionalism, intrumentalism, realism. in