Coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak iklim değişikliğine bağlı deniz seviyesi etkisinin modellenmesi
Modelling of sea level effect of geographical information systems using climate change
  1. Tez No: 432301
  2. Yazar: ABDULKERİM YUSUF DİRİCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN GEYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son dönemlerde Dünya gündeminde geniş yer tutan küresel ısınma ve iklim değişikliği bilimsel ve politik bir mesele haline gelmiştir. İklim değişikliğine yol açan birçok faktör bulunmakla birlikte, bu faktörlerin en önemlisi insan kaynaklı sera gazları olduğu kanısı bilimsel olarak kabul görmüştür. Küresel ısınmaya bağlı olarak önümüzdeki süreçte okyanusların ısınmasıyla birlikte dağ buzullarının ve kutuplardaki buz örtüsünün erimeye devam etmesi sonucu deniz seviyesinde yükselme meydana geleceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, IPCC 5. Değerlendirme Raporu deniz seviyesi değişim senaryoları ve SRTM sayısal yükseklik modeli kullanılarak Türkiye kıyılarından, küresel ısınma sonucu iklim değişikliğine bağlı deniz seviyesi değişimleri sonrası sular altında kalması beklenen alanların modellemesi gerçekleştirilerek, Türkiye'nin 780043 km2 olan yüzölçümünün önümüzdeki 500 yıllık süreçte yüzde 0.16 ile 0.70 arasında su baskınlarına maruz kalabileceği gözlemlenmiştir. Türkiye kıyı şeridinde bulunan 28 ilimiz için gerçekleştirilen iklim değişikliğine bağlı deniz seviyesi değişim modellemesi neticesinde ise deniz seviyesi artışının önümüzdeki 500 yıllık dönemde en çok etkileyeceği illerimiz Adana, Edirne, İzmir, Samsun, İstanbul, Muğla, Mersin olarak tespit edilmiştir. Son olarak İzmir'in 1/5000 ölçekli haritasından üretilen SYM1 ile deniz seviyesi değişim modellemesi gerçekleştirilerek, SRTM'den elde edilen deniz seviyesi değişim modeli ile karşılaştırılmış ve SRTM verilerilerine ait alansal etki modellinin düşük çıkma sebebi, yerleşim yerleri ve kıyı şeritlerindeki SRTM yükseklik verilerinin doğruluğu ile ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Large ground holding global warming and climate change on the world agenda in recent years has become a scientific and political issue. Although there are many factors that lead to climate change, the most important of the greenhouse gases of human origin considers that these factors have been scientifically accepted. Depending on the result of global warming continues to melt glaciers and the polar ice cover in the coming period with the warming of the oceans is believed that sea level rise will occur. In this study, the IPCC 5th Assessment Report of sea level change scenarios and SRTM digital elevation model using Turkey from the coast due to global warming the result of climate change, sea level changes after the flooding expected field of modeling performed Turkey's 780 043 km2 area in the next 500 years the process It has been observed between 0.16 and 0.70 percent can be subjected to flooding. in the Turkey coast 28 of our city depends on the climate change carried out to sea level change modeling result of the sea level rise in the next 500 years in the most affected will be the province Our Adana, Edirne, Izmir, Samsun, Istanbul, Muğla, has been identified as Mersin. Finally Izmir 1/5000 with maps produced from the SYM1 sea level change modeling performed, derived from SRTM sea level change model were compared with and SRTM data belonging to the spatial impact low rise due to the modeling, the accuracy of SRTM elevation data in residential areas and coastline It is associated with.