Kayseri çöp depolama sahasından alınan çöp sızıntı sularından bitkisel yolla ağır metal gideriminin tespiti
Determination of removal for heavy metals from the leakage water sampled from Kayseri waste dumping site using plants
- Tez No: 432302
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DEMİREZEN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yapılandırılmış sulak alanlar, atık suların arıtılmasında yaygın olarak kullanılan ekonomik ve biyoteknolojik işlemlerdir. Bu tarz arıtma sistemlerinin en önemli bileşeni bitkilerdir. Bu çalışmada, Myriophyllum spicatum L.(Haloragaceae) kullanılarak, Kayseri Katı Atık Depolama sahasından alınan çöp sızıntı suyundan ağır metal ve bazı kirletici parametrelerin giderimi araştırılmıştır. Katı atık depolama sahasına ait sızıntı suyunun çevreye olan olumsuz etkisini azaltmak amaçlanmıştır. Bu çalışmada, BOİ, KOİ, amonyum, nitrat, fosfat ve ağır metal (Pb, Cu, Ni, Mn) giderim oranları incelenmiştir. Ağır metaller için, giderim yüzdeleri sırası ile %94, %99, %99 ve %99,4 olarak bulunmuştur. Ayrıca, M.spicatum'un ağır metal akümülasyonu mg/kg kuru ağırlık cinsinden hesaplanmıştır. Bu çalışmada, değişen konsantrasyonlarda sızıntı suyuna maruz bırakılan bitkilerde spesifik büyüme oranı ve fotosentetik pigment içeriği belirlenmiştir. Atık depolama sahası sızıntı suyunun, bitki büyüme oranında ve klorofil içeriğinde düşüşe yol açtığı gözlenmiştir. Sonuçlar, batık bir sucul bitki olan M.spicatum'un çöp sızıntı suyundan bazı kirletici parametrelerin ve ağır metallerin gideriminde kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Wastewater treatment in constructed wetlands is a biotechnological and economical process. It is generally agreed that plants are important part of the treatment system. In this study, the treatment of some polluter parameters and heavy metals in the leakage water collected from Kayseri Waste Dumping Site was investigated by the phytoremediation with using Myriophyllum spicatum L.(Haloragaceae). It was aimed that the negative effects of leakage water from Waste Dumping Sites to the environment were minimized and treated by aquatic plant in the system. In this study, removal efficiency of the average BOD, COD, ammonium, nitrate and phosphate and, heavy metal (Pb, Cu, Ni, Mn) concentrations was investigated. The removal ratios for heavy metals obtained were found as 94%, 99%, 99%, and 99,4 % respectively. Additionally, heavy metal accumulation in M.spicatum was calculated in terms of mg/kg dry weight. In this study, the growth and ratio of photosynthetic pigments were determined to evaluate the phytoxicity of the leakage water in the different exposure concentrations. A significant decrease was observed in the growth rate and chlorophyll contents as a result of exposure to leakage water from Waste Dumping Sites. The results showed that this submerged aquatic plant M. spicatum can be successfully used for heavy metals and some water polluters removal from leakage sample water.