Pirinç kepeğinden ultrason destekli protein ekstraksiyonunun optimizasyonu: Antioksidan ve antiproliferatif özellikler üzerine etkiler
Optimization of ultrasound assisted extraction of rice bran proteins: Effects on antioxidative and antiproliferative properties
- Tez No: 432308
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAYTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada çeltik işlemede yan ürün olarak açığa çıkan pirinç kepeğinin katma değerinin artırılması amaçlanmıştır. Gelişmekte olan ekstraksiyon tekniklerinden ultrason yöntemi kullanılarak pirinç kepeğinden protein ekstraksiyonun optimizasyonu sonucunda en yüksek protein veriminin elde edildiği parametreler 0.43 katı/sıvı oranı, %48.25 amplitude güç ve 29.89 dakika olarak belirlenmiştir. Ekstraksiyon optimizasyonu ile belirlenen kat/sıvı oranı ve süre esas alınarak farklı ultrason güçleri uygulanan pirinç kepeğinden elde edilen protein izolatlarının antioksidan ve antiproliferatif özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla pirinç kepeği protein izolatlarının toplam antioksidan kapasite (TEAC), DPPH süpürücü aktivite, toplam fenolik bileşen miktarı (TPC), metal şelatlama aktivitesi ve HepG2 hücresi üzerine etkileri belirlenmiştir. En yüksek antioksidan kapasite (17,73 mg trolox/mg örnek), DPPH süpürücü aktivite (%63,61), toplam fenolik bileşen miktarı (297,43mg GAE/g protein ekstraktı) ve metal şelatlama aktivitesi (%55,34) değerleri %100 güç uygulanan örneklerden elde edilmiştir. Uygulanan ultrason gücünün HepG2 karaciğer karsinom hücre kültürleri üzerine sitotoksik etkisinin olmadığı (p>0.05), ve pirinç kepeği protein izolatları için toksik etkinin gözlendiği minimum konsantrasyonun 1 mg/mL protein izolatı/besiyeri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to increase added value of rice bran releasing as the by-product of paddy processing. The highest protein yield parameters were found as 0.43 solid/liquid ratio, power of 48.25% amplitude, and ultrasound application time of 29.89 minutes as result of using ultrasound which is an emerging extracting techniques. Based on the solid/liquid ratio and time determined by extraction optimization, antioxidant and antiproliferative properties of protein isolates obtained from rice bran treated by ultrasound of varying power were determined. For this purpose, total antioxidant capacity (TEAC), DPPH scavenging activity, total phenolic content (TPC), metal chelating activity and the effects on HepG2 citotoxity of rice bran protein isolates were evaluated. The highest values for TEAC (17,73%), DPPH (63,61%), TPC (297,43 mg GAE/mg), metal chelating activitiy (55,34%) were obtained from samples treated with 100% ultrasonund power. It has been determined that the ultrasound power had no significant (p>0,05) cytotoxic effect on HepG2 liver carsinom cell line, and minumum concentration of rice bran protein isolate for toxic effect was 1mg/mL protein isolate/medium.