Hümik asit, amino asit, hormon ve mikro element uygulamalarının çilekte fide verim ve kalitesi üzerine etkileri
Effects of humic acid, amino acid, hormones and micro elements applications on quality and yield at strawberry seedling
  1. Tez No: 432309
  2. Yazar: MEHMET YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR UĞURTAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yapılan araştırma üzümsü meyveler içinde dünyada geniş bir yayılım gösteren ve üzümden sonra en fazla üretimi yapılan çilek üzerinedir. Çilekte üretim artışına paralel olarak ortaya çıkan kaliteli çilek fidesi ihtiyacı ülkemizde yeterli seviyede değildir. Yapılan çalışmada Kabarla çilek çeşidi kullanılmıştır. Araştırmada 4 farklı uygulamanın [(Hümik Asit, Mass Plant (IBA/NAA), Mikro Element Gübre, Glisin Amino Asit)] çilekte fide üretimi üzerine etkisi araştırılmış olup kontrol grubunun da yer aldığı 3 tekerrürlü olarak ve 2014, 2015 yıllarında yürütülmüştür. Tüm bitkilerde ilk stolonlar köklenmeye hazır hale geldiğinde kimyasallar uygulanmıştır. Uygulamalar fide dikimden yaklaşık 50 gün sonra 15 gün aralıklarla 4 kez yapılmıştır. Çalışmanın her iki yıl sonuçlarına göre kimyasal uygulamalarının çilek fidesinde verim ve kalite üzerine etkili olduğu bulunmuştur. Özellikle glisin amino asit uygulaması her iki yılda da kontrol grubuna göre fide veriminde oldukça artış sağlamış olup, fide kalitesinde etki meydana getirmemiştir. Uygulamalar arasında her iki yılda da fide boyuna IBA+NAA ve hümik asit uygulamaları, kök boyuna hümik asit uygulaması, kök sayısına IBA+NAA uygulaması, kök yaş ağırlığına hümik asit uygulaması, kök kuru ağırlığına hümik asit ve mikro element uygulamalarının en fazla artışa sebep olduğu gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study investigations were carried out on strawberry among the berries that shows a wide spread in the world and has the highest production amounts after grape. The need of quality strawberry seedling emerged in parallel with the increment on the production of the strawberry is not yet satisfactory in our country. The variety of Kabarla strawberries were used in this study. In this research the effect of four different application (Humic Acid Mass Plant(IBA/NAA), Trace Element Fertilizer, Glycine Amino Acid) on strawberry seedling production were investigated, with three repetitions where the control group also exists in the years 2014 – 2015. The chemicals were applied to all plants when their first stalons are ready for rooting. These applications have been conducted four times with 15 days intervals after nearly 50 days from plant seedling. According to the results of both two years, it was found that the chemicals applications are significantly on the yield and quality of strawberry seedlings. Especially the applications of glycine amino acid lead a significant increase in seedling yield when compared to the control group and had no effect on the seedling quality. Among the applications in both years of the study, it was found that, the application that had the highest increase in the seedling height were in IBA+NAA and humic acid applications, humic acid application for root length, IBA+NAA application for the number of roots, humic acid for fresh root weight and finally humic acid and micro element application for dry root weight.