Kinoa ve teff bitkilerinde hasat zamanının ot verim ve kalitesi üzerine etkisi
Effects of harvest times on herbage yield and quality of quinoa and teff plants
  1. Tez No: 432325
  2. Yazar: ÖZLEM ÜKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Çalışmanın amacı; farklı hasat zamanlarının Kinoa ve Teff bitkilerin ot verimi ve ot kalitesi üzerine etkilerini incelemektir. Bu amaçla Kinoa ve Teff bitkileri tesadüf blokları deneme desenine göre beş tekrarlamalı olarak 2015 yılı Mayıs ayında ekilmiştir. Bitkiler çiçeklenme öncesi, çiçeklenme ve tohum bağlama dönemi olmak üzere 3 dönemde hasat edilerek yeşil ve kuru ot verimleri belirlenmiştir. Kuru ottan alınan örnekler öğütülerek kimyasal analizleri yapılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre hem Kinoa hem de Teff bitkisinde hasat zamanının ilerlemesiyle yeşil ve kuru ot verimlerinde, asitte çözünmeyen lif (ADF) ve nötrde çözünmeyen lif (NDF) oranlarında artış gözlemlenmiştir. Bununla birlikte hasat zamanının ilerlemesiyle ham kül, ham protein, ham yağ, toplam fenolik ve antiradikal kapasitede azalmalar tespit edilmiştir. Kinoa bitkisinde yeşil ot verimi 955.21-1367.93 kg/da, kuru ot verimi 204.75-431.85 kg/da, ham protein oranı %11.67-20.62, ADF oranı %24.80-31.12, NDF oranı %37.19-46.21, ham kül oranı %12.22-15.24, ham yağ oranı %2.03-3.55, toplam fenolik 2.63-3.23 mg GAE/g ve antiradikal kapasitesi %31.89-45.25 arasında değişmiştir. Teff bitkisinde yeşil ot verimi 576.91-1061.78 kg/da, kuru ot verimi 198.54-637.03 kg/da ham protein oranı %6.57-13.35, ADF oranı %30.79-38.09, NDF oranı %60.36-69.49, ham kül oranı %6.79-8.70, ham yağ oranı %1.33-2.73, toplam fenolik 2.28-3.80 mg GAE/g ve antiradikal kapasitesi %28.48-58.30 arasında değişmiştir. Ham protein oranı, ADF ve NDF özellikleri dikkate alındığında Kinoa ve Teff bitkileri için çiçeklenme öncesi ve çiçeklenme zamanlarının hasat veya otlatılması için uygun olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The present research was conducted to investigate the effects of different harvest times on herbage yield and quality of quinoa and teff plants. Plants were sown in May 2015 in randomized blocks design with five replications. Plants were harvested in three different periods as of before blooming, blooming and seed bulking stages and then green and dry herbage yields were measured. Samples were taken from dry herbage for chemical analyses. Increases were observed in green and dry herbage yields, acids detergent fiber (ADF) and neutral detergent fiber (NDF) ratios with the progress of harvest time in both quinoa and teff plants. On the other hand, decreases were observed in crude ash, crude protein, crude oil, total phenolics and antiradical capacity with the progress of harvest time. In quinoa plants, green herbage yields varied between 955.21-1367.93 kg/da, dry herbage yields between 204.75-431.85 kg/da, crude protein ratios between 11.67-20.62%, ADF ratios between 24.80-31.12%, NDF ratios between 37.19-46.21%, crude ash ratios between 12.22-15.24%, crude oil ratios between 2.03-3.55, total phenolic between 2.63-3.23 mg GAE/g and antiradical capacities between 31.89-45.25%. In teff plants, green herbage yields varied between 576.91-1061.78 kg/da, dry herbage yields between 198.54-637.03 kg/da, crude protein ratios between 6.57-13.35%, ADF ratios between 30.79-38.09%, NDF ratios between 60.36-69.49%, crude ash ratios between 6.79-8.70%, crude oil ratios between 1.33-2.73, total phenolic between 2.28-3.80 mg GAE/g and antiradical capacities between 28.48-58.30%. Considering the crude protein, ADF and NDF characteristics, it was concluded that quinoa and teff plants should be harvested or grazed before blooming or during blooming periods.